Yabancı Yatırımcıların Endüstrilere Yatırım Yapması

26.04.2022
11
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Yabancı Yatırımcıların Endüstrilere Yatırım Yapması
oy

Yabancı Yatırımcıların Endüstrilere Yatırım Yapması Yabancı sermayeler son zamanlarda ülkemizin ekonomi açısından büyümesinin vazgeçilmezlerinden bir tanesidir. Ekonomimizin ve endüstri alanımızın özgün olması, aynı zamanda gelişen bir ülke olmamız yabancı yatırımcıların dikkatini çekerek yatırım yapmalarında en önemli sebep olmuştur. Yabancı sermayeler bir ülkeye yatırım yaparken pek çok hususa dikkat etmektedirler. Bunlar ülkenin büyüme potansiyeli, sağlanan kar marjinal, ülkedeki iş ve işçi potansiyelidir.

Yabancı Yatırımcıların Endüstrilere Yatırım Yapması

Yabancı yatırımlar bir alana 2 farklı şekilde girmektedirler. İlk olarak direkt yabancı yatırımcı girişi, İkinci olarak küresel portföy yatırımı şeklindedir. Direkt yabancı yatırımcı girişini açıklayacak olursak herhangi ülkede sabit duran bir yatırımcının, farklı bir ülkeye yatırım yapmasına verilen isimdir. Fakat her yatırıma Direkt yabancı yatırımcı girişi denemez. Bunun söylenebilmesi için öncelikli olarak yatırımın uzun vadeli yapılması gerekmektedir.

Yabancı yatırımcılar için endüstrilere yatırım yaparken kısa vadede çok kazanmak yerine, uzun vadede istikrarlı kazanmaktır. 2015 PwC Yıllık Global CEO incelenmesi sonucunda CEO’ların gelecek dönemde daha çok gelişmiş ekonomilerde büyüme planları yapıyorlar. Bu da CEO’ların ve yabancı yatırımcıların gelişmekte olan endüstri alanlarında kısa vadede çok kazanmak yerine, gelişmiş endüstriyel alanda uzun vadede kazanmayı tercih ettikleri manasına gelmektedir.

Yabancı Yatırımcılar Neden Bizi Tercih Etmeli?

Dünya genelinde yatırıcımlar artık eskisinden daha çok araştırarak ve endüstri alanlarını inceleyerek yatırım yapmaktalar. Bu da demek oluyor ki endüstri alanlarımızın dünya genelindekilerden daha gelişmiş, kazanma potansiyelinin daha fazla ve dışarıdan bakıldığında çok cezp edici görünmesi gerekmektedir. Peki, bu konuda neler yapılabilir? Bunu inceleyecek olursak yabancıların gözünden endüstri alanımızı inceleyebiliriz.

Yabancı yatırımcılar ülkemizde en çok istihdam sorunuyla karşılaşmakta, gümrük vergilerinin KDV oranlarının yüksek tutulmasından kaynaklanan giderlerden şikayet etmekte, vergi iadesi konusunda işlemlerin çok uzun sürdüğünü ve iade edilecek vergilerin kendilerini zorladığını söylemekteler. Yabancı Yatırımcıların Endüstrilere Yatırım Yapması Ayrıca ülkemizdeki yasaların çok hızlı değiştiğini değişen yasaların hızına ayak uyduramadıklarını ifade etmektedirler. Bu hususlar düzeltildikten sonra ülkemize yabancı yatırımcılar çok daha fazla yatırım yapabileceklerdir. Gelişmekte olan ülkemiz bu değişikliklerle beraber gelişmiş ülke statüsüne geçebilir ve yatırımları çok daha fazla alabilir.