Türkiye’de Endüstrinin Geliştiği Şehirler Nelerdir?

26.04.2022
35
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Türkiye’de Endüstrinin Geliştiği Şehirler Nelerdir?
oy

Türkiye’de Endüstrinin Geliştiği Şehirler Nelerdir? Diğer adı sanayi olan endüstri, devamlı ya da belirli zamanlarda, makine veya benzeri araçlar yardımıyla madde veya gücün niteliğini veya biçimini değiştirmek amaçla toplu üretimde faaliyet gösteren bir daldır. Bütün dünya ülkeleri endüstriye gereken önemi vermiş ve milyarca lira harcama yapmıştır. Türkiye’de endüstriye gereken önemi göstermiş ve milyonlarca lira yatırım yapmıştır. İşte Türkiye de endüstrinin geliştiği şehirler.

Türkiye’de Endüstrinin Geliştiği Şehirler Nelerdir?

İstanbul

Türkiye Endüstri’de gelişmiş 500 büyük şirkete sahiptir. Şirket sayısı ve kazanılan ücret hesaplandığı zaman endüstrinin en çok gelişme gösterdiği şehir şüphesiz İstanbul olarak gözükmektedir. Türkiye’de en büyük 500 şirketinden 182 tanesine ev sahipliği yapmaktadır. 434 milyar TL satış yapan İstanbul’un 194,5 milyar TL’sini özel şirketler oluşturmaktadır.

Satış Rakamlarında İstanbul’a Rakip “Kocaeli”

Satış sıralamasında ikinci sırada olan Kocaeli, İstanbul’a göre daha az şirkete ev sahipliği yapmaktadır. Ama buna rağmen ikinci sıraya kadar yükselmiştir. 62 milyar lira üretim satışı yapmaktadır. Bunun 22,8 milyar lirasını özel şirketler oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra 19,9 milyar lirasını ise 9 adet kamu şirketi oluşturmaktadır.

En Çok Şirket Barındıran İkinci Şehir “İzmir”

500 özel şirketin 40 tanesi İzmir merkezli olarak kurulmuştur. Satış bazından ikinci sırada olan Kocaeli sadece 32 şirkete ev sahipliği yapmaktadır. Lakin İzmir 40 adet şirkete ev sahipliği yapmasına rağmen satış bazından üçüncü sıradan üst sıralara çıkamamaktadır. Bunun yanı sıra Bursa 30, Ankara 27, Gaziantep 23, Kayseri ve Adana 14 şirketle İzmir’i takip etmektedir.

İSO 500’Ü Sallayan Diğer Şehirler

İstanbul, İzmir ve Kocaeli haricinde endüstri bakımından en gelişmiş şehirler şu şekildedir. Hatay satış rakamlarıyla dördüncü sıraya ev sahipliği yapmaktadır. 8 tane şirketi barındırmaktadır. Hatayı Gaziantep, Ankara, Sakarya ve Denizli takip etmektedir. Sırasıyla 23, 27, 9 ve 11 şirkete sahiptirler. Denizli’den sonra çok yakın satış rakamlarıyla karşımıza Kayseri ve Adana çıkmaktadır.

Her ikisi de 14 şirkete sahiptir. 11 şirketle Manisa ve 10 şirketle Konya Adana ve Kayseri’yi takip etmektedir. Kayserinin hemen arkasından “kültür başkenti” unvanına sahip öğrenci şehri olarak bilinen Eskişehir bulunmaktadır. 7 adet şirkete sahiptir. Eskişehir’den sonra sırasıyla Kahramanmaraş(9), Balıkesir(6), Mersin(6), Karabük(2), Osmaniye(3), Samsun 6 şirketle karşımıza çıkmaktadır.