Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

21.10.2021
127
Okuma Süresi: 8 dakika
A+
A-
 Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?
oy

 Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır? Bitcoin madenciliği, Bitcoin piyasasında yapılan finansal işlemleri onaylamak, transferler yapmak ve yeni Bitcoinler üretmek için kullanılır. Blok zincirine dayanan Bitcoin madenciliği, merkezi olmayan bir sistemle çalışır, en hızlı bloğu üreten ve işlemleri onaylayan kullanıcıyı ödüllendirir. Her yeni Bitcoin üretildiğinde oluşan blokların seviyeleri artar ve bu nedenle madencilik için çok güçlü işlemcilere sahip bilgisayarlara ihtiyaç duyulur.

 Bitcoin Madenciliği Nedir?

Böylece, Bitcoin madenciliği blok zincirine işlemler ekler ve yeni Bitcoin’leri serbest bırakır.  Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır? Madencilik süreci, en son işlemleri parçalara ayırmayı ve zor bir matematik bulmacasını çözmeye çalışmayı içerir. Bulmacayı çözen ilk katılımcı, bir sonraki bloğu blok zincirine yerleştirir ve ödülleri toplar. Ödül madenciliği Hem işlem ücretlerini (madende Bitcoin şeklinde ödenir) hem de yeni piyasaya sürülen Bitcoin’leri teşvik eder ve içerir. Piyasada bulunabilecek maksimum Bitcoin sayısı 21 milyondur. Burada sıkça sorulan bir soruyu cevaplayalım. Maksimum Bitcoin sayısına ulaşıldığında madencilik durur mu? Cevap elbette hayır. Küçükler, Bitcoin işlemlerinin sürekli olarak onaylanması için gereklidir. Eğer radikal ve teknolojik bir yükseltme olmazsa, maksimum Bitcoin sayısına ulaştıktan sonra bile madenciler çözdükleri işlem için ödüllendirilecek, yani Bitcoin kazanacaklar.

Bitcoin Madenciliği(Mining) Tam Olarak Nasıl Çalışıyor?

Tüm Bitcoin işlemleri, transfer işlemleri, Bitcoin’in bağlı olduğu Blockchain kayıtlarında işlenir ve üyeler tarafından yapılan her işlemin onaylanması gerekir. Bitcoin işlemleri üyeler tarafından onaylandığında, ilgili miktar cüzdanınızdan düşülür ve diğer tarafa eklenir. Bitcoin’lerinizi dijital bir cüzdan aracılığıyla saklayın ve saklayın. Herkes cüzdan adresine erişebilir ve hatta bakiyenizi görebilir, ancak kim olduğunuzu bilemezler. Cüzdanın şifrelenmesi de iki farklı seviye ile gerçekleştirilmektedir.  Bitcoin Madenciliği Nedir?  Size genel bir şifre ile ulaşabilir, size özel bir şifre ile işlem gönderip alabiliriz. Gelecek, blockchain kayıtlarındaki herkes tarafından görülebilir. Madenci ayrıca bu işlemin sonunda bloğu tamamlamanın ödülü olarak belirli bir miktarda BTC ödülü alır. Bitcoin’de yapılan işlem sayısı her geçen gün artıyor. n arttıkça blokların uzunluğu da oldukça fazla oluyor (defterde tutulan kayıtlar gibi düşünün.) Maksimum BTC sayısı yaklaştıkça blok başına dağıtılan BTC ödül miktarı zamanla azalır. .Bütün bu sistem Bitcoin’in üretildiği ve işlemlerin yapıldığı yazılım altyapısında takip edilmekte ve onaylanmaktadır.

 Bitcoin Madenciliği Güvenli Mi?

Bitcoin madenciliği, merkezi olmayan bir yapı üzerinde gerçekleşir. İnternet bağlantısı olan herkes uygun ekipmanla katılabilir. Bitcoin ağının kararları “uzlaşıya” dayalı olarak aldığından, Bitcoin ağının güvenliği bu merkezi olmayan yapıya bağlıdır. Blok zincirine bir blok dahildir. Yapılıp yapılmaması konusunda herhangi bir anlaşmazlık veya ihtilaf varsa karar verilir ve madencilikte blok ekleme işi tamamlanır. Bu nedenle sistem tamamen kullanıcılara bağlıdır ve oybirliği ile ilerler.

 Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği yapmak için öncelikle bir internet bağlantısı ve uygun donanım/sistem gereklidir. Bitcoin madenciliği, üretilen blokların şifreli versiyonlarını oluşturmak ve onaylamak için çalışır. Bu bloklar, yukarıda belirtildiği gibi Bitcoin sistemi içinde yapılan finansal işlemleri içerir. Bitcoin madenciliği şu anda ASIC cihazlarında gerçekleştirilmektedir.  Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır? Bunu yazının sonunda, bir sonraki yazımızda anlatacağız. Bitcoin madenciliği yapmanın birden fazla yolu vardır; Donanımlı Bitcoin (BTC) Madenciliği Bulut Madenciliği ile Bitcoin Madenciliği (BTC) Bilgisayarlı Bitcoin (BTC) Madenciliği (Bu kısım donanıma benzer, donanımınız kullanılıyor ama biz sadece bilgisayarla yapılan madenciliğe ayrı bir şekilde bakacağız) topic Şimdi birlikte Bitcoin (BTC) madenciliğinin nasıl yapıldığını görelim.

 Donanım ile Bitcoin(BTC) Madenciliği Yapmak

Donanımlı Bitcoin madenciliği tartışmasız şu anda kar getiren ve Bitcoin üretmeye devam eden en önemli olaydır.2010-2013 yılları arasında bilgisayar üretimi en parlak dönemini yaşarken artık ASIC cihazları ile üretim yapılabilmektedir. çevre birimleri ve ASIC donanımı derken bundan mı bahsediyoruz? ASIC cihazları uygulamaya özel entegre devrelerdir. Somut ve anlaşılır bir tanımla sadece kullanılmak istenen alan için üretilirler. Bu nedenle Bitcoin madenciliğinde kullanılan ASIC cihazları sadece Bitcoin madenciliği için üretilmekte ve kullanılmaktadır. Elbette bazı ASIC cihazlarında farklı parçalar üretilebilir ama o başka bir yazının konusu. (hala hedef seviyede değil), esnaf ticaret yapmaya başladıkça, ürün blok seviyeleri ve yükseklikleri arttı. ASIC cihazlarının yeteneklerinin de yüksek olması gerekiyordu. Şu anda ayda 1000$’lık bir yatırımla 12 aydan biraz fazla bir sürede 0.16 BTC kazanabileceğiniz ortalama bir ASIC cihazına sahip olabilirsiniz.

 MİNİNG (MADENCİLİK) TÜRLERİ NELERDİR?

Genel olarak kripto para madenciliğini 3 türe ayırabiliriz: bireysel madencilik, çiftlikte toplu madencilik ve bulut madenciliği.

Bireysel Madencilik veya Solo Madencilik: Bu, kitlesel katılım gerektirmeyen bağımsız, ekipmana dayalı madenciliktir. Bu durumda kazandığınız tüm coinler ve işlem ücretleri hak edilmiş bir kazanç olarak size aittir. Ekipmanın gücü, çünkü hesaplama karmaşıklığını garanti etmek için yüksek bir hash oranı gereklidir. Tek başına madencilik, nispeten daha yeni kripto para birimlerinin madenciliği için kullanışlıdır.

Çiftliklerde toplu madencilik: Çiftlik, madencilerin gücünü birleştiren sunucuya verilen addır. Yeni blokların oluşturulmasıyla ilgilenen ortak bir bilgisayar ağıdır. Çıkarılan parçalar, süreçteki paylarına göre madenciler arasında dağıtılır. Popüler kripto para birimi ağının artan karmaşıklığı nedeniyle çiftliklerin önemi artıyor.

Bulut madenciliği: Burada, kendi ekipmanlarını kullanan önceki iki madencilik yönteminden farklı olarak, kendini endüstriyel ölçekte işleyen bir hizmetten bilgi işlem gücü kiralıyorsunuz.  Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır? Bu durumda, artık kendi çiftliklerinizi başlatmanız ve sürdürmeniz gerekmez. madeni para madenciliği yaptığınızda yalnızca başka birinin elektriği için ödeme yapmanız gerekir. Bulut madenciliği, önemli bir yatırım yapmadan üretime katılmanıza olanak tanır.