Devlete Ait İnşaat Şirketleri

27.03.2018
50
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Devlete Ait İnşaat Şirketleri
oy

Günümüzde maalesef inşaat sektörü çok hızlı bir şekilde büyümüştür. Bunun olumlu ya da olumsuz yanları elbette tartışmaya açıktır. Burada olumsuz yanlarından daha çok olumlu yönlerine değineceğiz. Devlete Ait İnşaat Şirketleri  Her tarafta inşaat faaliyetleri sürdürülmektedir. Neredeyse şehirlerimizin her yanı iş makineleri ile dolup taşmıştır. Bazı büyük şehirlerimizde neredeyse yeşil alan yok denecek kadar azalmıştır. İnşaat sektöründeki bu gelişme bizlere gelişmişlik olarak aktarılmaktadır.

Devlete Ait İnşaat Şirketleri

Devletimize ait inşaat İşleri; Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) adı altında yürütülmektedir. Devletimiz bu kurum aracılığıyla başta doğal afetlerde evlerini kaybedenler olmak üzere ihtiyaç sahiplerine konut yapımını üstlenmiştir. Bunu daha çok kendi bizzat yaparak değil, önde gelen şirketlere ihale sistemini kullanarak yaptırmaktadır.  Devlete Ait İnşaat Şirketleri Günümüzde bu sistem sayesinde ülkemizin en ücra köşelerinde dahi modern binalar yükselmektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız, hem uygun fiyata mülk edinmiş oluyorlar, hem de kaliteye sahip oluyorlar.

Devlete Ait İnşaat Şirketler

Devlete Ait İnşaat Şirketler

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)

Ülkemizdeki İnşaat şirketleri kendilerini dünya çapında da kanıtlamışlardır. Bunda devlet desteğinin payı azımsanamayacak kadar fazladır. Devletimiz her şekilde bu konuya hassasiyetle yaklaşmış ve şirketleri özellikle desteklemiştir. TOKİ de buna bir vesiledir. Devletin İnşaat şirketileri Devlet vatandaşına hizmeti özel şirketler eliyle götürmüştür. Bir nevi bu şirketleri kepçe olarak kullanmıştır, vatandaşına sunacağı çorbayı bu şirketler vasıtasıyla sunmuştur.

Bu şirketler de bir nevi devletin şirketleri gibi faaliyet göstermişlerdir. Hem şirketler para kazanmış gelişip büyümüşlerdir hem de devlet vatandaşına hizmet götürmüştür.

Ülkemiz ciddi bir deprem kuşağında bulunmaktadır ve buna bağlı olarak yapı güvenliği çok fazla önem arz etmektedir. Güvenlik sorunu çözmekte elbette devlet kurumlarına aittir. Devlete Ait İnşaat Şirketleri Bundan önceki deprem afetlerinde bu soruna çok fazla dikkat edilmediği anlaşılmıştır ve bu yüzden çok sayıda kaybımız olmuştur. Günümüzde devletimiz bu konuya hassasiyet göstererek şirketleri kendi yapısı gibi kullanarak denetlemektedir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.