Günlük Sağlıklı Beslenme Açısından Yemek Tarifleri

03.10.2019
101
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Günlük Sağlıklı Beslenme Açısından Yemek Tarifleri

Günlük Sağlıklı Beslenme Açısından Yemek Tarifleri Hazır yemekler, abur cuburlar, annemizin hamur işleriydi derken aldığımız kiloları vermek ve kaybettiğimiz sağlığımızı geri kazanmak için ufak tefek değişikliklerle yeme alışkanlığımızı değiştireceğiz. Bunun için sizlere ufak çaplı ama çok sağlıklı şeyler önereceğim, bunlar hayatınızda kelebek etkisi yaratacak, ufak olsalar bile tüm vücut dengenizi değiştirecekler.

Günlük Sağlıklı Beslenme Açısından Yemek Tarifleri

Malzemeleri Değiştirin

  • Çiğköfte, kebap, döner ve daha bir sürü şeyi dürüm halinde yiyoruz. Lavaşın karbonhidrat dolu ve çok sağlıksız olduğunu çoğu zaman göz ardı ediyoruz. Lavaş yerine marul yaprağı kullanırsak hem çok daha sağlıklı bir yemek yemiş oluruz hem de kalorilerimizden kurtulmuş oluruz.
  • Pirinç 218 kaloriyken karnabahar ile yapacağınız pilavın küçük bir porsiyonu 25 kaloridir. Eğer pirinç yerine karnabahar pilavı yaparsanız sağlıklı ve pirinçten farksız bir tat yakalamış olacaksınız.

Daha Sağlıklısını Yemeye Çalışın

Patatesi kızartmak yerine çeşitli sebzelerle harmanlayıp fırına atın.

Makarnanın tam tahıllı ya da tam tahıl karışımlı türlerini tercih edin. Sos olarak sebzeleri kullanabilirsiniz.

Fasulye mükemmel bir lif ve protein kaynağıdır. Çorba, salata veya güveçlerde kullanarak kendinize çok daha sağlıklı bir beslenme rotası oluşturabilirsiniz.

Bonus Tarif: Kabaktan noodle yapabilirsiniz. Kabakları noodle şeklinde keserek makarnaya olan özleminizi giderebilirsiniz.

Ufak Tüyolar
  • Yediğiniz şeylerde mutlaka baharat kullanın. Baharat metabolizmayı hızlandırdığı gibi yemeklerinize de eşsiz bir tat katacak.
  • Ayçiçek yağını değil, zeytinyağını kullanmaya alışın. Böylece kalp rahatsızlığı başta olmak üzere birçok hastalıktan da kendinizi korumuş olacaksınız.
  • Et suyunu önceden kendiniz hazırlayarak dondurabilir, daha sonra kullanabilirsiniz. Bunu yapmak aldığınız sodyum miktarını azaltacak.
  • En önemlisi akşamları yemek yememeye çalışın, bu hızlıca kalori kaybetmenizi sağlayacak.
  • Ekmek tercihiniz beyaz undan yana değil, ya tam tahıllı ya da kepekliden yana olmalı. Bu ufak değişiklik karbonhidrat alımınızı azaltarak sizi birçok hastalıktan uzak tutacak.
  • Bol bol su içilmesi gerektiğini herkes bilir, ama bir de su içmeyi sevmeyenler var. Günlük Sağlıklı Beslenme Açısından Yemek Tarifleri Sade şekliyle içilmesi daha sağlıklı olsa da hiç içememektense içine sevdiğiniz meyveleri ya da tarçın çubuklardan koyarak farklı bir tat elde edebilir, suyu içilebilir hale getirebilirsiniz.
  • Kuru ya da az şekerli meyvelere hayatınızda yer açın.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.