Kitap Okumak Bizi Nasıl Geliştirir?

05.10.2021
122
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Kitap Okumak Bizi Nasıl Geliştirir?

Kitap Okumak Bizi Nasıl Geliştirir? sorusuna en güzel cevapları dünyanın en zengin iş adamları vermektedir. Dünyada kitap okuma oranları gelişmiş ve zengin ülkelerde oldukça yüksek.

Kitap Okumak Bizi Nasıl Geliştirir?

Neden kitap okumalıyız sorusu sık sık karşımıza çıkmaktadır. Bu soruya farklı cevaplar verilebilir ancak temelden kitap okumaya başlamadığı takdirde ilerleyen yaşlarda okuma alışkanlığı edinmek oldukça zordur.

  • Kitap okumak insanı daha pozitif ve paylaşımcı bir hale getirir, kitap okuyan kişiler edindikleri bilgileri arkadaşlarına, ailelerine ve farklı kişilere anlatmak isterler. Bu sayede çevrelerine ve kendilerine de faydalı bireyler olmuş olurlar.
  • Gerçek hayatta kendinizi daha ileriye taşıyabilmenizin yollarından biridir kitap okumak. Okuyan insanlar okumayanlara göre araştırdıkları ve okudukları konularda yazılan kitapların aktardıkları bilgiler ölçüsünde daha fazla deneyime ve bilgiye sahip olurlar. Bu durumda sizi okumayan insanlardan öne geçirir.
  • Kitap okumak kapasitenizi diğer insanlardan hep daha yüksekte tutar ve yaşlandığınızda bile akranlarınız hafıza kayıpları yaşarken siz dinç hafızanızla hayatınıza devam edersiniz. Bu sadece yaşlılık için geçerli değildir. Her yaşta okumak ve bunu alışkanlık haline getirmek sizi her konuda önce tutacaktır.
  • Okuduğunuz romanlarda yaşanılan hayatları öğrendikçe farklı insanların karakterlerine bürünebiliyorsunuz. O insanların yaşadıkları zorlukları, mutlulukları ve günlük rutinlerini bilmek size farklı bakış açıları kazandırıyor. Kitap Okumak Bizi Nasıl Geliştirir? Sizlerin de hayatınızın akışında karşısına bir sorun çıktığı zaman bu sorunlara bakış açınız daha yapıcı olabiliyor.
  • Kitap okumaya başladığınızda çevrenizdeki zararları insanlardan da kurtulmuş olacaksınız. Çünkü okuma alışkanlığı olmayan insanlar her zaman sizden farklı düşünecekler. Sizin daha yapıcı ve olumlu baktığınız olaylara karşı daha negatif ve olumsuz bakacaklar. Ya da günlük ilişkileriniz de tamamen zıt insanlar olmaya başlayacaksınız.
  • Kitap okuma alışkanlığı size çevrenizdeki insanların ne kadar boş sohbetler ve ortamlarda beraber olduğunuzu öğretecektir. Kitap okumaya başladıktan sonra artık eskisi gibi gereksiz ve faydasız sohbetlerin olduğu ortamlarda bulunmak istemeyeceksiniz.
  • Eski halinize göre daha çözüm odaklı ve daha akıllı davranışlar sergileye bilirsiniz. Çünkü kitap okumak size olumlu bir iletişim kurma becerisi katacaktır. Ayrıca kelime dağarcığınızı geliştirecektir ve insanlarla iletişiminizde pozitif etkileri görülecektir.
  • Kitap okurken sesli okuma denemeleri yaparak da diksiyonunuzu geliştirebilirsiniz ve ardından iyi bir hitap yeteneğine sahip olabilirisiniz.
  • Kitap okumak size eski hayatınızdan çok daha kaliteli bir hayat yaşama fırsatı sunacaktır. Diğerleri gibi sıradan olmak yerine daha düzenli ve planlı bir hayat yaşamaya başlayarak çok daha iyi hissedeceksiniz.

Dünyanın en zengin insanları en çok kitap okuyan insanların arasından çıkıyor. Kitap Okumak Bizi Nasıl Geliştirir? Çok fazla kitap okumak sizi çok zengin yapmaz ama çok zengin insanlar çok okuyanların arasından çıkıyorlar.