Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir

01.01.2022
77
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir

Anne sütünü arttıran besinler nelerdir ; Bir annenin en büyük kaygısı bebeği doğduğu andan itibaren büyüyünce kadar olan dönemde yeterli beslenip beslenmediği konusudur. Doğumun hemen ardından geçen ilk dört hafta anne ve bebeğin emzirme ve emme süreci açısından çok önemlidir. Yeterince gergin ve stresli geçen emzirmeye alışma dönemi, birde etraftaki insanların anlamsız sorularıyla daha da zor hale gelmektedir.

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN BESİNLER

Sütün geliyor mu? Sık sık emziriyor musun? Bu bebek aç galiba annesinin sütü yetmiyor mu? gibi gibi daha onlarca soru esasında kötü niyetli olmasada annenin psikolojisini olumsuz etkilemektedir. Annenin bu süreçte bütün olumsuzluklardan uzak durup yeni doğan bebeğine odaklanması ve anne sütünü artıran besinler hakkında yeni bilgiler öğrenmesi en doğrusu olacaktır.

Hemen hemen bütün annelerde bebekleriyle ilgili kaygılar hamilelik döneminde başlar, bebeğin doğumuyla birlikte en üst düzeye çıkar. Acaba sütüm gelecek mi? Bebeğim doyar mı? Bebeğime iyi bakabilecek miyim? gibi endişeleri her anne yaşar, etrafındaki kişilerin gereksiz konuşmalarıyla bu endişe iki katına çıkar.

Anne sütünü arttırmanın yolları nelerdir?

Öncelikle yapılması gereken ilk adım bebeğin memeyi doğru tutmasını sağlamaktır. Yanlış emzirme sayesinde bebek sadece meme ucunu kavrar. Bir süre sonra meme ucu yara olur ve annenin canı inanılmaz bir şekilde acır. Emzirme keyif olmaktan çıkar ve eziyete dönüşür. Unutmayın anne sütünü arttırmanın yolları ilk olarak doğru bir şekilde emzirmekten geçer.

İkinci kural ise şartlar ve koşullar ne olursa olsun emzirmeye devam etmek gerekir. Emzirdikçe süt kanalları açılır ve daha fazla süt gelir. Doğumdan sonraki ilk bir ay bebeğin her iki saatte bir emzirilmesi hem bebek için hemde sütün çoğalması için çok önemlidir. Hatta iki saati beklemeden bebek her ağladığında emzirmek ilk bir aylık sürede çok daha iyi olacaktır.

Her ne kadar çok mümkün olmasada annenin dinlenmesi uykusunu alması sütün kalitesini ve yeterliliğini arttırır. Bu nedenle ele geçen her fırsatta dinlenmesi gerekir. Stresten uzak durması ve huzursuzluk yaratacak etkenlerin anneye yansıtılmaması için her türlü koşul sağlanmalıdır. Mutlu, sağlıklı ve huzurlu olan bir annenin sütü de bollaşır, bebeği de bir o kadar huzurlu olur. Bütün bunların dışında bazı besinlerin de anne sütünü arttırıcı özelliği vardır. Peki, anne sütünü artıran besinler nelerdir?

Emziren anneler neler yemelidir

Şu en önemli süt arttırıcıdır.

Az şekerli yada mümkünse şekersiz meyve kompostosu

Ayran, süt, kefir, yoğurt

Mutlaka günde bir öğün protein içeren et, tavuk, balık, yumurta tüketmek sütü arttırırken aynı zamanda sütün kalitesini de çoğalmasını sağlar.

Bulgur pilavı, mercimekli yemekler

Fındık, ceviz, badem

Dereotu ve maydanoz en iyi anne sütünü artıran besinlerdir.