Kripto Paralarda Korelasyon Nedir?

29.09.2021
735
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Kripto Paralarda Korelasyon Nedir?
oy

Kripto Paralarda Korelasyon Nedir? Son yıllarda kripto para sisteminin dünya genelinde yayılmasıyla birlikte klasik modele karşın yeni bir değişim ve yatırım aracı olarak kullanılmaya başlandığını görüyoruz. Haliyle bu yeni yapı, yeni sistem içinde büyük riskler barındıran, kripto paraların spekülatif sebeplerle de olsa yüksek getirilere ulaşması ve ayrıca yeni yatırımcıların bu yüksek getiri modelini seçerek daha fazla gelir beklentisine girmek istediğini söyleyebiliriz.

Kripto Paralarda Korelasyon Nedir?

Kripto paralarda korelasyon, teori olarak yöntemler arasındaki prensip olarak kripto paraların portföyleri için geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Kripto Paralarda Korelasyon Nedir? Kripto para piyasasının Bitcoin fiyat hareketine bağlı olarak yükse oranda korelasyon gösterebilir. Bu gibi durumlarda çeşitlendirme yapmanın anlamsız olduğu bir dönem olduğu söylenebilir. Bu tip yüksek korelasyon beliren varlıkların arasındaki korelasyon göstermeyen varlıklar arasında bir seçim yapılması gerekir. Peki bu seçim nasıl yapılır?

Bazı durumlarda Bitcoin ile altcoinler arasındaki korelasyon oranı düşer ve dikkat edebilen yatırımcılar bundan ciddi faydalar sağlayabilir. Ancak bu tip uygulanabilir değişikliklerin süresi geleneksel para piyasaları kadar uzun ve tutarlı olarak gerçekleşmez

Kripto Para Yatırımı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitcoin, çoğu koşullarda sınırlı arzı, koşulları bakımından dijital altın olarak nitelendirildiği olmaktadır. Altın, ülkelerin para arzlarındaki idarenin kötü yönetilmesine karşın her daim bir önlem olarak elde tutulan varlık olarak karşımıza çıkar, ancak Bitcoin geleneksel hiçbir para sistemine uygun olmayan yapısal koşullar da barındırır. Bitcoin, geleneksel para sisteminin vazgeçilmez aracı olan nakit işlemlerine karşın finansal bir gözün takibi olmadan bu yoldan uzaklaştıran bir yol olarak karşımıza çıkar. Ayrıca bitcoin ve altın fiyatlarının eş yönlü hareket etmediğini de belirtmek gerekir.

Kripto Paralarda Korelasyon

Çoğu analizcinin de ifade ettiği gibi bitcoin fiyatının artacağı, altın fiyatının da düşeceğini göz önüne alabiliriz. Bu bitcoin için hiç de fena bir haber değil. Çünkü bitcoin gelecek dönem Halving ile fiyat yükselişi yaşamazsa, altının büyük bir olasılıkla daha da aşağı düşeceği anlamına gelir. Kripto Paralarda Korelasyon Bitcoin altına karşın değer kaybına uğrayacak olsa da doğru gelişmelerin güzel gelişmelerin yanı başımızda olduğunu da ifade eder.

Çok değerli bir nokta da, korelasyon ile nedensellik ilişkisinin birbiriyle karıştırılmaması gereğidir. Bu tip ilişki içermeyen durumlar arasında yüksek korelasyonlar tespit edilebilir. Örnek verecek olursak, yağmurlu günler ile borsa hisseleri arasında fiyat düşmesi bağlamında korelasyon mümkün olabilir. Ancak yağmurun yağması tam olarak da borsanın aşağı yönlü hareket etmesinin sebebi olmayabilir.