Netflix VPN ile Neden Açılmıyor?

26.04.2021
69
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Netflix VPN ile Neden Açılmıyor?
oy

Netflix VPN ile Neden Açılmıyor? Netflix, özellikle COVID-19 pandemisinin hala devam ettiği bu dönemde evde canı sıkılan insanlar için oldukça revaçta olan bir uygulama. Bu platform uzun bir süredir online olarak dizi izleme imkânı sunuyor. Netflix’in indirme özelliği ile istedikleri her yerde istedikleri diziyi izleme fırsatına sahip olan kullanıcılar, zamanla her dizinin her ülkede olmadığını fark etmeye başladı. Bu durum oldukça tepki çekmeye başlasa da Netflix yapımcıları bu konuda bir açıklama yapmadı. İzleyiciler de istedikleri dizileri izleyebilmek adına VPN kullanmayı denedi.

İzleyicilerin Kurtarıcı Olarak Düşündükleri VPN Nedir?

Kısaltmaları VPN olan bu programlar, kullanıcıların bulundukları konumları birtakım bilgisayar yanıltma sistemi ile değiştirir. Yani aslında Türkiye’den değil de başka bir ülkeden bağlanıyormuşsunuz gibi gözükürsünüz. Bu şekilde aslında bulunduğunuz konumda yasak ya da kısıtlanmış olan birçok siteye VPN’ler yardımı ile erişebilirsiniz. Üstelik bu erişim imkanının yanı sıra size gizlenme imkânı da sunduğu için kendinizi güvence altına almak istediğiniz zamanlarda da kullanabilirsiniz.

Netflix Kullanıcıları Neden VPN Kullanmak İstiyor?

Netflix, her ülkeye özel yayınlar hazırlayan bir platform. Netflix yöneticileri, platformlarını yeni bir ülkeye açmadan önce o ülkenin sosyologları ile görüşme sağlayarak ülkenin profilini çıkartıyorlar. Örnek vermek gerekirse, yapımcısı Türk olsa bile eşcinsel içerikli bir dizinin veya filmin Türkiye’de yayınlanması izleyiciler tarafından fazla tepki topluyor.

Netflix de bunlarla uğraşmak istemediğinden Türk yapımcıların aşk konulu dizilerini Türkiye’de yayınlamaya devam ediyor. Tepki toplayabilecek senaryoları ise farklı ülkelerin yapımlarında kullanıyor. Bu yapımları izlemek isteyen Netflix kullanıcıları ise VPN ile izlemeyi deniyor ama Netflix’in güvenlik duvarı yüzünden bunu başaramıyor.

Netflix İçin Neden VPN Kullanılamıyor?

Netflix yapım politikası gereğince o ülke için özel seçtiği yapımların izlenmesini tavsiye ediyor. Başka bir ülkenin yapımlarını ise bulunduğunuz ülkenin profiline uymadığı için doğru bulmayabiliyor. Bunun sebebi her ülkenin ücretinin ve içeriğinin farklı olmasıdır. Yine de bu karara saygı duymayan Netflix kullanıcıları, ücretsiz VPN’ler ile Netflix’in diğer ülkelerindeki içeriklere ulaşmaya çalışıyor. Ulaştıkları zaman ya hata kodu alıyorlar ya da sürekli takılmalar yaşıyorlar. Ücreti hizmet sunan VPN programları bu konuda daha başarılı olsa da ekstra bir ücret ödemek istemeyen kullanıcılar bunları kullanmayı tercih etmiyor.