Tuzu Azaltmanın Yolları

28.07.2021
79
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Tuzu Azaltmanın Yolları
oy

Tuzu Azaltmanın Yolları Tuz içeren yiyecekler herkes tarafından çok sevilmektedir. Fakat tuzun belirli bir orandan fazla alınması ciddi rahatsızlıkları beraberinde getirecektir. Tuzu azaltmak insan vücudunun daha dinç ve daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Yüksek oranda tuz içerek yiyeceklerin tüketimi devam ettiği sürece bağımlılık derecesi artacaktır. Böyle bir durumun oluşması ilerleyen dönemlerde kontrol edilemez hale gelecektir. Bu noktada tuzu azaltmanın yolları bulunmalı ve esaslar uygulanmalıdır. Yiyeceklerin lezzetini etkileyen tuz çok tehlikeli hallerin yaşanmasına neden olabilir.

Tuz Nasıl Azaltılır

Yüksek oranda tuz tüketimi beraberinde kalp hastalığı, ödem, felç ve tansiyon rahatsızlığını ortaya çıkartacaktır. Bazı rahatsızlıkların tedavisi oldukça zor olurken geri dönüşü olmayan yola girmiş olabilirsiniz. Tuz vücudun kan basıncını düzenleme de önemli yere sahip olurken sıvı dengesini sağlama görevi de üstlenmişti. Vücuttaki sıvı dengesi insan sağlığı açısından çok önemli olup, bu hususta belirli miktarda tuz tüketimi zorunludur.

Tuzu Azaltmanın Püf Noktaları

Aldınız her ürünün etiketini inceleyin ve tuz miktarına dikkat edin. Etiket üzerinde porsiyon başına ne kadar tuz içerdiği yazmaktadır. Alacağınız ürünün 400’mg dan fazla tuz içermesi durumunda ürünü tüketmeyi bırakmalı veya azaltmalısınız. Bir anda tuz tüketimini azaltmak zor olacağı için yavaş yavaş azaltmaya başlamalısınız. İlk etapta zorlansanız da bu hususta yeni tatlar denemek size büyük destek sağlayacaktır. Tuz tüketiminin fazla olması kilo verme konusunda sizi ciddi sorunlara sevk eder.

Tuzu Azaltmanın Faydaları

Tuz insan vücuduna belirli oranda alınması gereken maddelerden bir tanesi olsa da bu oranın miktarına çok dikkat edilmelidir. Tuz azaltmanın faydaları arasında en önemlisi ödem ve şişkinlik hissinin azalmasıdır. Bu durum sizi olumlu yönde etkilese de tuzun kalori değeri bulunmamaktadır.

Tuz kullanmadan yemek pişirmenizi sağlayacak olan yöntemler sizler için derledik. Bu hususta öncelikle yapılacak yemeğe göre uygulanan malzemelerden en yoğunu kekik, kırmızıbiber, kimyon, zerdeçal, dereotu kişniş ve biberiye gibi ürünlerdir. Mantar, fırında patates et ve dolma içi yemeği yaparken biberiye kullanılabilirken, balık, domates, mantar, patates, fasulye, et ve kümes hayvanlarında da kekik kullanılarak tuz oranını belirleyebilirsiniz.

Çorbalar, tencereleri yemekler, balık, patates ve salatalara kişniş attığınızda tuz kullanımını düşürebilirsiniz.

 

Zerdeçal kullandığınız zamanda özellikle çorba, et ve sebze yemeklerine uygundur. Tuzu Azaltmanın Yolları Pirinç, çorba ve tavukta da zencefil kullanabilirsiniz. Hem içerik bakımından zengin hem de yemeğe daha az tuz kullanmanızı sağlayacak bir diğer çeşit olan dereotu da yoğurt, salatalık, pancar, domates, patates ve tavuk yemeklerinde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

 

Tuzu hayatınızdan uzaklaştırdığınız zaman iç organların da zaman içerisinde kendini toparlayacağını sizde hissedebilirsiniz. Ayrıca daha aktif ve enerjik bir düzene gireceğinizi görebilirsiniz. Tuzu azaltmak sizin daha sağlıklı bir hayat sürmenize katkı sağlayacak düzeydedir. İnsan vücudunun dengesini sağlayacak etkenler hastalıklardan uzak şekilde yaşamanızı sağlayacaktır. Ayrıca tuzun ciddi tansiyon rahatsızlıklarına sebep olacağını da unutmamanız gerekir.