WordPress’te All in One SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

13.08.2021
300
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
WordPress’te All in One SEO Ayarları Nasıl Yapılır?
oy

WordPress’te All in One SEO Ayarları Nasıl Yapılır? SEO, arama motorlarında görünür olmayı sağlayan bir optimizasyon sürecidir. Tekniklerini bilmeyen biri için zor bir süreçtir. All in One Seo (Search Engine Optimization) ise WordPress için hazırlanmış bir eklentidir. Bu eklenti faydalı olduğu için herkesin kullanmak isteyeceği bir yardımcıdır. Bu yüzden 2007’den beri çok fazla indirilmiş ve birçok WordPress sitesinde kullanılmış.

WordPress’te All in One SEO Ayarları

Bu eklenti sayesinde dijital pazarlama da önemli bir yeri olan SEO ayarları rahatça yapılabilir. All in SEO kullanım kolaylığı ve sağladığı faydalar sayesinde popüler olmuştur. İçerdiği birçok kullanışlı özellik sayesinde en çok tercih edilen eklentiler arasına girmiştir.

WordPress'te All in One SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress’te All in One SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress’te All in One SEO Faydalı Özellikler

All in One Seo uygulaması sayesinde birçok faydalı özellikten yararlanılabilir. En faydalı özellikleri arasında siteye zarar veren botları engelleme. Google Analytics, Sayfalar için farklı etiket ve açıklamalar. XML site haritası oluşturma, SEO dostu bir kurulum. Woocommerce entegrasyonu.

Seo Ayarı

URL kontrol ve düzenleme sayılabilir. Bu özelikler düşünüldüğünde çok fayda sağlayacağını söylemek gerekiyor. All in One SEO sayesinde site en üst sıralarda yer alır. Meta etiketler eklemek, site haritaları oluşturmak gibi birçok faydalı özelliğinden yararlanılır. Ara yüzü kolay olduğundan dolayı kullanımı rahattır.

All in One SEO Kurulumu

All in One Seo kullanımı ve kurulumu çok kolay bir eklentidir. Eklenti yüklendikten sonra etkinleştirerek ayarlar yapılabilir. Öncelikle WordPress yönetim paneline giriş yapmak gerekiyor. Solda yer alan menü üzerinden. “Eklentiler-Yeni Ekle” kısmına basılır. Arama kısmına All in One SEO Pack yazarak arama gerçekleştirilmeli. “Hemen Yükle” butonuna basılarak yüklenir. Kurulum işlemi bittikten sonra “Etkinleştir” butonuna basılmalı. Böylelikle kurulum gerçekleşmiş olur.

All in One SEO Ayarları

Eklenti ilk indirildiği zaman bazı ayarlar kapalı olarak ayarlanır. “Performans” “Sosyal Meta” “XML Site Haritası” Kötü Bot Engelleyici” gibi ayarlar aktif hale getirilmeli. Genel ayarlar kısmında. “Canonical URL” ve “Set Protocol for Canonical URL” yazan yerlerde tik olması yani aktif olması gerekiyor.

WordPress’te All in One SEO

Bu kısımda varsayılan olarak gelebilir. Bu özellik aktif olursa SPAM içerik uyarısı gelmez. “Canonical URL” ayarı sayesinde de geçmiş sayfalara da erişim sağlanabilir. Ayarlarda gözüken soru işaretleri belgenin detayı hakkında bilgi verir. Bu kısımlar tıklandığında detaylı bilgiler okunabilir. Eğer sitenin SSL sertifikası var ise HTTPS kullanımı da ayarlanabilir.

Sayfa ve Anahtar Kelime Ayarları

Sayfa başlıkları ve anahtar kelimeler düzenlenmek istenirse genel ayarlar kısmında. “Ana Sayfa Ayarları” mevcut, bu kısımdan değiştirilebilir. “Keyword Settings” ayarında da meta anahtar kelime kullanmak için düzenlenir. “Use Original Title” ayarının ise SEO uyumlu başlık kullanmak için faydalıdır. Bu ayarın ise pasif olması gerekiyor. “Log Important Event” ayarında da daha çok teknik bir ayardır. Hataların kaydını tutmak isteyen ve ya istemeyenler için kullanışlıdır. Eğer yeteri kadar teknik bilginiz yoksa pasif olarak tutmak daha mantıklıdır.

Gelişmiş Ayarlar

Gelişmiş ayarlarda ise “Genel Robot Metası” varsayılan ayarlarda kalması tavsiye edilir. “Site Bağlantıları Arama Kutusu” açık ve “Autogenerate Descriptions” ise kapalı olmalıdır. Noindex ayarı ise istenmeyen bölümlerin arama motorunda gözükmemesini sağlar. İstenmeyen bölümler işaretlenerek ayar yapılabilir. “No Follow” ayarı takip edilen bağlantıları kontrol eder. Backlink (paylaşılan linkler) ayarı yapılarak da linklerin takip işlemi yapılır. Takip edilmemesi gereken siteler işaretlenir.