Türk Endüstrisinin Dünyadaki Önemi

13.08.2021
129
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Türk Endüstrisinin Dünyadaki Önemi
oy

Türk Endüstrisinin Dünyadaki Önemi Endüstri Nedir? Endüstri kavramı, toplumda ihtiyaç duyulan ürünlerin ham maddesinden, üretilip, pazarlama aşamalarına kadar geçen işlemlerin tümüdür. Genel olarak sanayi terimi ile karıştırılsa da bu iki kavram birbirinden oldukça farklıdır.

Türk Endüstrisinin Dünyadaki Önemi Nedir?

Türk endüstrisinin genel anlamda Osmanlı Dönemi Lale Devri zamanlarında başladığı kabul edilmektedir. Bunu izleyen yıllarda ise Türkiye Cumhuriyetinin ilk kurulduğu yıllarda çıkarılan Teşvik-i Sanayi kanunu da bununla ilgilidir.

Günümüz Türkiye’sinin ise endüstri kapsamında ithal olarak aldığı yani diğer ülkelerden getirttiği ürünler olsa da, ihraç ettiği yani diğer ülkelere pazarladığı ürünlerde bulunmaktadır.

Türkiye’nin İhraç Ettiği Başlıca Ürünler Nelerdir?

Madencilik sektörü

Bor, cıva ve kömür Türkiye’nin dış pazarlarda büyük getirisidir. Türkiye konumu ve yapısı bakımından yeraltı zenginliklerine sahip bir ülkedir.

Tarım Sektörü

Pamuk, turunçgiller, zeytin, tütün, incir, üzüm, buğday, arpa, sanayi bitkileri ise ihracat oranı yüksek bitkilerdir. Türkiye, Akdeniz iklimine sahip bir ülke olması nedeniyle tarım sektöründe avantajlıdır.

Dış kaynaklara göre ise Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler; Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Rusya, Fransa, Hollanda, İtalya, İngiltere, İspanya olarak belirlenmiştir.

Bunun sonucu olarak ise Türkiye’nin dış pazarda en etkin rol oynadığı ülkeler bunlardır.

Tüm bunlarla birlikte, ülke kalkınması ancak ihracatı, ithalatın önüne taşındığı zaman gerçekleşecektir. Diğer türlüsü, devletlerarası en küçük anlaşmazlıkta tehditlere açık hale gelmek demektir. Bununla birlikte, dışa bağımlı devlet tanımına sahip olunur.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.