DMCA Nedir, Nasıl Kullanılır?

25.09.2021
175
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
DMCA Nedir, Nasıl Kullanılır?
oy

DMCA Nedir, Nasıl Kullanılır? İnternetin yaygınlaşması her geçen gün telif hakkıyla ilgili yeni sorunların da doğmasına sebep olmaktadır. Birçok website ve blog özgün içerik üretse de bazıları çalıntı içeriklerle ziyaretçi çekmeyi hedeflemekte ve legal olmayan yollarla platformlarına içerik yüklemektedir. Birçok kişi bu noktada çaresiz kalsa da DMCA ile içeriklerin telif hakkı korunabilmekte ve yasal süreç başlatılabilmektedir. İnternet dünyasında bilinen bir telif hakkı koruma yasası olan DMCA, ABD’de ortaya çıkmıştır.

DMCA Nedir?

DMCA yani ‘Digital Millennium Copyright Act’ Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası olarak ortaya çıkmıştır. Bunun esas amacı internet üzerindeki içeriklerin telif hakkı sahiplerine yardımcı olmak ve onların haklarını korumaktır. DMCA Nedir Çalıntı içeriklerin tespit edilmesi ve bu konuda yasal sürecin başlatılmasıyla ilgili DMCA website ve blog sahiplerine önemli avantajlar sağlamaktadır.

DMCA dijital içeriklerin internet dünyasında korunmasını sağlayan bir sistemdir ve bu nedenle birçok website ve blog bu sistemle içeriklerini koruma altına almaktadır. DMCA Nasıl Kullanılır? Bireysel veya kurumsal birçok platform DMCA sistemiyle dijital içeriklerinin çalınıp çalınmadığı hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Bu nedenle her kullanıcı telif hakkı konusunda bu sistemi kullanabilmektedir.

DMCA Kullanımı

DMCA sistemine üye olarak dijital içeriklerinizi rahatlıkla korumaya başlayabilirsiniz. Öncelikle DMCA sitesine giriş yaparak buradan kayıt olmalı ve daha sonra gerekli bilgileri doldurmalısınız. Daha sonra size belirli bir kod verilecektir ve DMCA kullanımı için bu kodları website veya blogunuza eklemeniz gerekir.

 

Siz kodları ekledikten sonra DMCA sistemiyle içeriklerinizin koruması başlayacaktır. Eğer içerikleriniz sizden izinsiz bir şekilde başka bir platformda yayınlanırsa DMCA yasal olarak sürece başlamaktadır. Bu kurum avukatları aracılığıyla resmi olarak ilk etapta içeriklerin izinsiz olarak yayınlandığı platforma veya hosting sağlayıcısına ulaşarak içeriklerin kaldırılmasını talep eder. Bu süreç için de sizden belli bir ücret talep edilmektedir. DMCA sistemi, telif hakkı ihlali yaşamanız durumunda sizin adınıza yasal süreci yürüterek daha hızlı ve kolay bir şekilde içeriklerinizi korumanıza yardımcı olur.