Dask Nerede Nasıl Yapılır

29.06.2019
176
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Dask Nerede Nasıl Yapılır
oy

Dask Nerede Nasıl Yapılır Ülkemizin deprem bölgeleri oldukça geniş ve fay hatları doğu ile batı arasında yatay bir enlem halinde görülmektedir. Deprem bölgesi olmasının gerektirdiği ön önemli güvence ise zorunlu deprem sigortası yaptırabilmektedir. DASK, deprem sigortası edindirme, uygulama ve yönetimi işlemlerinden sorumlu bir devlet kuruluşudur. Deprem sonrasında vatandaşların yaşamının devam edebilmesini amaçlamaktadır. Zorunlu Deprem Sigortası ile deprem ve depremden kaynaklanan her türlü doğal afet yangın, infilak, yer kayması ve tsunami risklerine karşı, sigortalı ev sahiplerine maddi olarak güvence sağlamaktadır. Oluşabilecek her türlü hasara bakılmaksızın bina zararını en hızlı şekilde tespit ve tanzim ederek, hayatın normale dönmesine öncülük eder.

Dask Nerede Nasıl Yapılır

DASK sigortasının yaygınlığını tüm ülke genelinde beraber çalıştığı sigorta firmaları, Dask Nerede Nasıl Yapılır bunlara bağlı acenteler ve ilgili banka şubelerinden oluşan bilgilendirme ve dağıtım yolu ile çoğaltırken, uyguladığı düşük seviyedeki maliyetleriyle de herkesin bu güvenceye sahip olmasını kolaylaştırmayı ve nasıl fayda sağlayacağını hedeflemektedir.

 DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nasıl Yaptırılır?

Zorunlu Deprem Sigortasını yaptırmak isteyen kişiler tapu sahibi kişi ya da kurum temsilcisinin bir acenteye başvuruda bulunması gerekmektedir. Verilen adres bilgilerinin sistem üzerinden onaylanmasının ardından DASK sigortası işlemleri başlatılabilir. Ayrıca Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na ait acentelere ve sigorta şirketlerine “https://dask.gov.tr/satis-agi-acenteler.html” ve “https://dask.gov.tr/satis-agi-sigorta-sirketleri.html” adresinden ulaşılarak gerekli olan Zorunlu Deprem Sigorta’sı yaptırılabilmektedir.

Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmadan önce konut sigortası fiyatlarını incelemek ve araştırmak da sağlıklı bir seçenek olabilmektedir. Konut sigortaları bazı özel durumlarda meydana gelecek zararları da karşılamak üzere değerlendirilebilmektedir.

 DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nasıl Hesaplanır?

DASK sigortasını hesaplamak için özel bir formül kullanılmaktadır. Bu hesaplama Bina bölgesinin ve alanının çarpımı olarak söylense de zorunlu deprem sigortası kapsamına alınacak binanın kalitesi, yapısı ve binanın yaşı da bu formüle etki eden seçenekler arasında değerlendirilerek yapılır. Zorunlu Deprem Sigortası için en iyi bilgilendirme ve hesaplama sigorta acentesi tarafından müşteriye adına yapılabilmektedir.

 DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Başvurusu için Gereken Belgeler Nelerdir?

Zorunlu Deprem Sigortası başvurusu yapmadan önce gerekli belgelerin doğru şekilde toplanması önemlidir. Konut ve kişi bilgilerinizi eksiksiz olarak teslim etmeniz durumunda başvurunuzun daha hızlı değerlendirilmesini sağlamaktadır.

Dask Nerede Yapılabilmektedir

Dask Nerede Yapılabilmektedir

Gerekli bilgi, belge ve evraklar şunlardır;

*Sigortalı kimlik bilgileri,

*Sigortalı iletişim bilgileri,

*Sigortalanmak istenen yerin adresi,

*Sigorta yapılacak konutun Tapu bilgileri,

*Sigortalanmak istenen binanın inşa yılı ve yapı tarzı,

*Konutun bulunduğu kat sayısı,

*Konutun hasar tespit durumu,

*Konutun brüt yüzölçümü,

*Konutun kullanım şekli