Web Geliştirici Olmak

09.11.2021
55
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Web Geliştirici Olmak
oy

Web geliştirici olmak günümüzde popülerleşmiş meslek grupları arasında yavaş yavaş adını duyurmaya başladı. Bunun sebebi ise dolgun maaşlar ve rahat iş ortamına sahip olması. Ayrıca web geliştiriciler yurt dışında da rahatlıkla iş imkânı bulabilmektedirler.

Bu işe başlamadan önce nasıl bir web developer olmak istediğinizi kararlaştırmanız gerekmektedir. Bunlar Frontend, Backend ve Fullstack olarak gruplandırılmaktadır. Bunların içinden tercihinizi yapmak sizin araştırmalarınıza ve uygunluğunuza kalmış bir konudur. Bu meslek grupları neler yapar sıralayalım;

Web Geliştirici Olmak

1-Frontend Developer: Web sitelerinin ara yüzünü geliştirmeyle ilgili olan meslek grubudur. Bu gruptaki kişiler daha çok HTLM, CCS, JavaScript gibi dillerle ilgilenirler.

2-Backend Developer: İşin daha çok server tarafından olan meslek grubudur. Bu kişiler daha çok veriler, web servisleri gibi kanallarla ilgilenirler. Burada seçilebilecek birçok farklı dil mevcuttur. Phyton, C++, JAVA vb diller kullanılabilir.

3-Fullstack Developer: Hem frontend hem de backend teknolojilerini bir arada kullanan kişilerdir. Web geliştirici olmak hiç de kolay değilmiş diyebilirsiniz. Tek başlarına tam anlamıyla bir web sitesi geliştirebilen kişilerdir.

Web Geliştirmede Kullanılacak Araçlar

İlk olarak bu alana adım attığınız zaman kullanmanız gereken bazı araçlar bulunmaktadır. Bunlar,

Text Editor, VsCode, Vim, Atom, Sublime Text

Web Browser, Google Chrome, Firefox

Terminal: Git Bash, Powershell, Default

Bu araçları kullanarak işinizde çok daha iyi yerlere gelebilir ve kişisel gelişiminiz ve iş deneyimi açısından güçlenebilirsiniz. İlk olarak öğrenmeniz gereken diller arasında HTLM5 bulunmaktadır. Bu dil herkesin öğrenmesi gereken bir dildir. Oldukça kullanışlı ve kolaydır. Günümüzde bütün web sayfaları HTLM5 kullanmaktadır. Ayrıca SEO ya uygunluğuyla da kullanışlıdır.

Bir diğer öğrenilmesi gereken yazılım dili ise CSS3 dir. Web Geliştirici Olmak Bu yazılım web sayfasının güzel görünmesi için kullanılmaktadır. Öğrenmesi ve kullanması oldukça basit olan CSS3 sunduğu imkanlarla beraber oldukça fırsata açıktır.

Bunların ardından ne az bir adet Css frameworks öğrenmek faydanıza olacaktır. Temel CSS3 bilginiz iyiyse eğer diğer konularda da fazla zorlanmadan işinizi halledebileceksiniz.

Bu aşamaları geçtikten sonra temel noktaları işlemiş oluyorsunuz. Henüz profesyonel olmamanız rağmen kendinizi geliştirmeniz için oldukça iyi bir noktadasınız. Bu aşamalardan sonra iş başvuruları yapmaya başlayabilirsiniz. Kendinize referans olması açısından bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

Web Geliştirici Ne iş Yapar

Web geliştirici, web siteleri ve web ara yüzlerinin tasarımını, web tabanlı uygulamalar ve kullanıcıların girmiş oldukları ara yüzleri tasarlamaktadırlar. Bunların yanında da pek çok farklı işi yapmaktadırlar.

Bunların yanında web geliştiriciler şu anda sektörde açığı büyük olan bir grup. Bunlarla beraber oldukça iyi maaşlar olan web geliştiriciler dünyanın dört bir yanında da çalışma fırsatı bulabiliyor. Web Geliştirici Olmak Gelecekte yerinizi alarak iyi bir meslek grubunun içinde olmak için şimdiden adım atmalısınız.