Ethereum Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

23.10.2021
71
Okuma Süresi: 9 dakika
A+
A-
Ethereum Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

 Ethereum madenciliği nasıl yapılır? En basit anlatımla Ethereum madenciliği kripto para ağlarında zor ve karmaşık matematik problemlerini çözme süreçleri kümesidir diyebiliriz. Madenciler bu işlemleri gerçekleştirirken aynı zamanda Ethereum ağında gerçekleşen işlemleri de doğrulayarak ağın güvenliğini sağlarlar. Bu nedenle madencilerin kripto para ağındaki yeri esastır, Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi Ethereum madencileri de çabaları için bir miktar ödül alırlar.

 Ethereum madenciliği nasıl yapılır?

Her gün daha fazla insan kripto para madenciliğine dahil oluyor. Bazıları bunu kendileri yapmaya çalışıyor, bazıları ise madencilik havuzlarına katılıyor. Ethereum madenciliği nedir? nasıl yapılır? Her iki şekilde de başarılı madencilik sonuçlarınız var. “Peki nasıl? Yeterli donanıma sahipsen kendin de yapabilirsin. Ancak bu donanımın pahalı olduğunu unutmayın. Buradaki durum nasıl? Madencilik havuzları – bu havuzlardan elde edilen karlar oluşuyor. havuza katkınızla orantılı olarak binlerce madencilik ekipmanı, makalenin ilerleyen bölümlerinde bunlara daha fazla yer vereceğiz.

Ethereum Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Ethereum Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Ethereum madenciliği ödül sistemi

Bitcoin’de başarılı bir şekilde blok işleyen ve blok oluşturan madenciler Mayıs-Haziran ayları arasında 12,5 Bitcoin aldı. Halving süreciyle birlikte bu sayı 6.25’e düştü. Ethereum madenciliğinde durum biraz farklıdır. Blokları başarıyla işleyen madenciler 2 ETH ödülü alırlar. Bu 2 ETH Plus’a ek olarak madenciler ayrıca işlem ücretleri de alıyorlar. Ethereum madenciliği nasıl yapılır? Ethereum madenciliğini Bitcoin madenciliğinden ayıran bir diğer şey de blok doğrulama süresidir. Blok oluşturmak için gereken süre Bitcoin’de 10. dakika, Ethereum’da yaklaşık 12 saniyedir Fark büyüktür Bir Bitcoin bloğunu işlemek için gereken süre Süre boyunca çok sayıda Ethereum bloğunu işleme seçeneğiniz vardır .

Ancak dediğimiz gibi, ağa katılan madenci sayısı arttıkça Ether elde etmede çözülmesi gereken sorunlar daha da zorlaşıyor, bu nedenle madenciliğe girmek isteyenlerin iyi donanıma sahip olması gerekiyor. Bitcoin madenciliğinde kullanılan bazı donanım unsurlarından bahsetti. Son yıllarda özellikle ASIC cihazları Bitcoin madenciliği için kullanılmaya başlandı. Ancak bu cihazlar, Ethereum algoritması nedeniyle Ethereum madenciliği için uygun değildir.

Ethereum madencilik algoritması

Ethereum madenciliğinde kullanılan algoritma Ethash’tır. Dediğimiz gibi madencilik için geliştirilen ASIC cihazları Ethereum madenciliği için verimli değil. Nedeni Ethash’ın algoritmasıdır. Bu algoritma bu nedenle ASIC ekstraksiyonuna dirençlidir. Gördüğünüz gibi Bitcoin madenciliği için kullanılan diğer ekipmanlara göre yüksek performansa sahip. Görüntülenen ASIC’ler burada kullanılmaz.

Uzmanlar, Ethereum’un madencilik algoritmasının gelecekte değişebileceğini söylüyor. Aldığımız bilgilere göre madencilik algoritmasının geliştiricileri ASIC’leri daha da verimsiz hale getirmeyi planlıyor. Bu, yeni bir algoritma sayesinde mümkün olacak. Bu algoritmanın adı ProgPOW’dur. Şu anda, Ethereum madenciliği oyuncular içindir. Oldukça aşina olduğu yüksek işlem kapasiteli grafik kartlarında çalışır.

Ethereum madenciliği için donanım

Bitcoin’de olduğu gibi, CPU’lar (işlemciler) artık Ethereum’da çok verimli değil. Karşılaştıracak olursak, giriş seviyesi bir grafik kartı bile işlemcilerden çok daha verimli performans gösterebilir. Ethereum madenciliği nedir? nasıl yapılır? Tabii ki bu size kalmış ama çoğu madencinin hash oranı yüksek ekranları var. Yüksek hash oranı, karmaşık matematik problemlerini hızlı bir şekilde çözmenize ve blokları daha hızlı işlemenize olanak tanır. Bu nedenle, Ethereum madencilik donanımı arıyorsanız, yüksek hash oranına sahip ekran kartlarını seçmelisiniz. Ayrıca ekran kartı alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da güç tüketimidir. Bu nedenle, bu işe başlamadan önce maliyetleri de göz önünde bulundurmalısınız.

Yüksek performanslı madencilik donanımı için günlük kazançlar 510 $ arasında değişebilir. Bu kazançlardan elektrik maliyetini çıkarırsak günlük kazancınız 36 dolara kadar çıkabiliyor. Tabii ki, kripto para birimlerinin fiyatlarındaki dalgalanmalar da bunu değiştirebilir. burada da önemli bir rol oynar. Kar oranlarınızı ölçmek isterseniz dilerseniz F2Pool gibi sitelerden oranları hesaplayabilirsiniz. Ancak Türkiye’de elektriğin yüksek maliyeti madenciliği çok verimli kılmıyor.

Ekran kartı maliyetleri

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise malzeme maliyetidir. Bu maliyetleri göz önünde bulundurursanız çok fazla masrafla karşılaşırsınız. Grafik kartı yıpranabilir, eskiyebilir ve hatta kırılabilir. Bu nedenle alacağınız cihazın size para kazandırması uzun sürebilir, bunu göz önünde bulundurmalısınız. ASIC’lerin pek uygun olmadığını söylemiştik. Ethereum madenciliği nasıl yapılır? Tartışacağımız durum bunu kanıtlıyor. Kullanılmış bir ekran kartını satma ihtimaliniz çok yüksek olsa da ASIC satmak o kadar kolay olmayacaktır. Yukarıda bahsedildiği gibi Ethereum algoritmasını değiştirirse bu ASIC’ler gereksiz hale gelebilir, bu yüzden satış yapamayabilirsiniz. Bu nedenle Ethereum ekran kartları madencilik sektöründe oldukça popülerdir.

Ethereum madenciliği için yazılım

Diyelim ki yukarıda bahsedilen ekran kartını aldınız veya seçtiniz. Ekran kartını sisteme bağladıktan sonra ekran kartı için gerekli sürücüleri kurmanız gerekmektedir. Ardından, Ethereum madencilik yazılımı gereklidir. Bundan sonra, Ethereum blok zincirini bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. Bu yazılımın 20 GB boyutu var diyebilirsiniz ama gün geçtikçe artıyor. Bu nedenle, düğümünüzü bir İnternet ağına bağlamanız gerekir. Komut satırına alıştıysanız Geth’i bilgisayarınıza kurabilirsiniz, diğer iki yol MinerGate ve Ethermine servislerini kullanmaktır.

Ethereum madenciliği kârlı mı?

Bu sorunun cevabı da ödeyeceğiniz fiyata bağlı. Kendinize bu soruyu soruyorsanız, nicehash.com’da gerekli hesaplamaları yapabilirsiniz. Sahip olduğunuz ekipmanları girerek elektrik tüketiminden gelir elde etme olasılığı gibi tahminler alabilirsiniz.

Madencilik havuzları nedir, nasıl çalışır?

Yazımızın başında Ethereum madencilik havuzuna dahil olmanın mümkün olduğunu çünkü az malzeme ile blok oluşturmanın çok zor olacağını ve biraz zaman alacağını söylemiştik, bu yüzden şirketlere girmek isteyenlerin bir kısmı maden havuzlarını tercih edin.

Madencilik havuzuna katılırsanız, kazancınızı havuzdaki diğer madenciler ile paylaşmalısınız. Ayrıca havuz ücretlerinin de ödenmesi gerekmektedir. Ethereum madenciliği nasıl yapılır? Bu miktar değişebilir. Her havuz için farklı komisyon oranları vardır. Ayrıca, bu havuzların ödeme yöntemleri ve ödeme miktarı değişiklik gösterir, ancak komisyonlar genellikle %1’dir, ancak ödeme alabilmeniz için 0,1 ETH kazanmış olmanız gerekir.

Maden havuzlarına nasıl katılacağınız konusunda bir bilginiz yoksa burayı okumanızı tavsiye ederiz. Hash oranı hakkında konuştuk. Ethereum madenciliği nedir? nasıl yapılır? Ethereum madenciliğinde madencilik ağının %25’i Ethpool ve Ethermine’dedir. %25’den de görebileceğiniz gibi, dünyanın en büyük madencilik havuzuna sahipler. Bir düşünün, bu çok zor değil mi? Aslında, bu havuzların bazıları kayıt bile gerektirmez.