Depresyon nedir?

01.11.2021
52
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Depresyon nedir?
oy

Depresyon nedir? Depresyonda kişi üzgün ve boşlukta hissedebilir. Geçmişteki faaliyetlere karşı belirgin bir isteksizlik vardır. Örneğin, futbol oynamayı seven biri, futbol maçı izlemeye veya oynamaya çok hevesli olmayabilir.

Depresyon nedir?

Depresyon iştah ve kilo değişiklikleri içerebilir. İştahta genellikle azalma olurken, bazen artış olabilir.

Uyku düzeni bozulabilir. Eskisi gibi uyuyamayabilirsiniz. Geceleri uyanabilirsiniz. Uykuya dalmakta zorluk çekebilirsiniz. Sabahları normalden daha erken uyanabilirsiniz.

Kişi kendini yorgun ve bitkin hisseder. Depresyon nedir? Genellikle genel bir durgunluk durumu gözlenir. Bu durum davranışlara da yansır. Ancak bazen de kişi gergin, huzursuz ve aceleci olabilir.

Değersizlik, suçluluk düşünceleri olabilir ya da normalde kendini suçlamayacağı şeyler için kendini suçlar. Büyük bir hata olmadığında bile kendinizi suçlu hissedebilirsiniz.

Ayrıca unutkanlık biçimindeki dikkat dağınıklığını da gelişebilir. Ocakta yemek unutulabilir. Bir işi yaparken akla başka şeyler geldiğinde o işi yapmakta zorlanmak vb.

Tüm bunların sonucunda kişi işyerinde çalışmakta, zorluk yaşamakta ya da normalde yaptığı işleri kolaylıkla yapamamaktadır.

Sevdiğiniz birini kaybettiğinizde de tüm bu belirtiler görünebilir. Ancak bu durum olağan bir yas tepkisi olarak görülmelidir. Ancak bu durum haftalarca devam ederse ve giderek kötüleşirse depresyona dönüştüğü düşünülebilir.

Depresyonun birçok biçimi vardır. Yukarıda şeyler kısa süreli olarak yaşanıyorsa, onu bir hastalık olarak tedavi etmek gerekmeyebilir. İki haftadan fazla, hatta haftalar hatta aylar süren bu durum klasik depresyonu gösteriyordur. Buna majör depresyon denir. Depresyon nedir? Buradaki majör kelimesi büyük ya da önemli anlamında kullanılmaktadır. Ancak birkaç gün yaşanan depresyonların da klinik sonuçları olabilir.