E-Ticarette Satışları Arttırmanın Püf Noktaları

12.11.2021
94
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
E-Ticarette Satışları Arttırmanın Püf Noktaları
oy

E-Ticarette Satışları Arttırmanın Püf Noktaları E-ticarette satışları arttırmak için uygulanması gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar doğru uygulandığı takdirde kazançlarınız 5,6 hatta 10 katına kadar çıkabilir.

E-Ticarette Satışları Arttırmanın Püf Noktaları

Harekete Geçirmek

E-ticarette satışların arttırmanın ilk yolu müşteride harekete geçme çağrısı uyandırmak. Satış süreçleri uygulanırken pek çoğunun temelinde müşteri psikolojisi yatmaktadır. Müşterilere satış yapabilmek için harekete geçirmek, tepki uyandırmak ve bulunan ürünlerin tükenebileceği izlenimi uyandırmak gerekiyor. Bu saydığımız özelliklerin yanında ise müşteri memnuniyetini özellikle vurgulamamız gerekiyor.

Genel anlamda E-ticarette ana fikir müşterilerin birden fazla aynı platformdan alışveriş yapmasını sağlamaktır. Hatta bunun yanında çevresindeki arkadaşlarına ve yakınlarına da alışveriş yaptığı platformu önermesi satıcılar için oldukça yararlıdır.

Peki müşterilerin bu duruma gelerek alışveriş yaptıkları platformları nasıl sevdirebilirsiniz? Bunu yapabilmek için satışlarda “Aciliyet hissi uyandırmak” oldukça önemli. Çünkü müşteri satın almak istediği ürünün biteceğini anladığı anda hemen almak isteyecek ve alışveriş süreci hızlanacaktır. Aksi halde ürünün zaten elinin altında olduğunu gören müşteri bu kadar ani tepkiler vererek alışveriş yapmaz.

E-ticarette aciliyet hissi uyandırmak için sosyal medya hesaplarınızı da kullanabilirsiniz, web sitelerinizi kullanabilirsiniz ve bununla beraber farklı kanallara da başvurulabilir. Ayrıca bunların yanında sosyal medyadan ınfluencer marketinge de başvurabilirsiniz.

Müşteri Desteği Oluşturmak

E-ticarette satış yaparken dikkat edilmesi gereken konuların başında gelen müşteri desteği oluşturmak, günümüzün en önemli satış stratejilerinden bir tanesidir. Bu desteği oluşturabilmek için öncelikle müşteri memnuniyetine özen gösterilmesi gerekiyor.

Temel nokta müşterilerin yaşayabileceği sorunlara özen göstererek eğilmektir. Örneğin müşteri herhangi bir kargosunda sorun yaşadığında dikkatlice ilgilenerek sorunu çözmek müşteri desteği oluşturabilmek adına oldukça önemlidir. Bu gibi uygulamalarla müşterilerin sempatisini kazanabilirsiniz.

Bunlarla beraber web sitenizde oluşturabileceğiniz iletişim kanalları ile müşterilerin şikayetlerini birebir alabilir ve buradan da ilgilenebilirsiniz.

Müşterileri Geri Kazanma

E-ticarette en çok yaşanan durumlardan bir tanesi müşterileri kaybetmektir. Bu durumu yaşamamak adına izleyebileceğiniz bazı yöntemler mevcut. Bu yöntemlerim başında SMS pazarlaması gelmektedir. Web sitesi üzerinden aldığınız kullanıcı bilgilerini kullanarak müşterileriniz telefon numaralarına sürekli olarak indirimler ve kampanyalarla alakalı bildirimler göndererek onlara kendinizi hatırlatabilirsiniz.

Bunun yanında e-posta pazarlaması da kullanabilir. Bu yöntemle müşterilerinize e-postalar göndererek bu kanal vasıtasıyla kendinizi hatırlatabilirsiniz ve müşterilerinize kampanyalardan ve yeniliklerden bahsedebilirsiniz. E-Ticarette Satışları Arttırmanın Püf Noktaları  Son olarak bu yöntemleri doğru ve sistemli bir şekilde uyguladığınız sürece başarıya ulaşmanız çok daha kolay olacak.