Çocukların Yabancı Dil Öğrenmesinin Avantajları

11.10.2021
29
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Çocukların Yabancı Dil Öğrenmesinin Avantajları
oy

Çocukların Yabancı Dil Öğrenmesinin Avantajları Çocukların erken yaşlarda ikinci bir dil öğrenmesinin ve İngilizce eğitimi almasının oldukça fazla avantajı olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre yabancı dil eğitimi alan çocuklar diğer derslerinde ve sınavlarında da çok daha başarılı olmaktadırlar. Yeni ve farklı bir dil öğrenmek çocuklardaki matematiksel ve bilimsel kabiliyeti arttırmakta ve düşünce sistemini geliştirmektedir. Yabancı dil öğrenen çocuğun olaylara ve hayata bakış açısı değişmekte ve daha objektif düşünebilmektedir. Ayrıca yabancı dil öğrenen çocukların dil öğrenirken farklı kültürler hakkında fikir sahibi olması daha geniş kültür anlayışına sahip olmalarını sağlamaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı aileler çocuklarının erken yaşlarda yabancı bir dil eğitimi almasını ihmal etmemeli ve mutlaka yabancı dil eğitimi veren kursa göndermelilerdir.

Çocukların Yabancı Dil Öğrenmesinin Avantajları

Yabancı dil eğitiminin çocuklara verilmesinin ve anadili gibi konuşabilmelerini ve öğrenmelerini sağlamanın en önemli avantajlarından biri de ilerleyen yaşlarda başarılı ve problem çözme kabiliyetine sahip bireyler olarak yetişmeleridir. Dil bilimcilerin araştırmalarına göre yabancı dilin erken yaşlarda verilmesinin eğitim hayatında çok büyük katkı sağlayacağı yöndedir. Çocuklar için en uygun yabancı dil öğrenebilme yaşı iki yaşında başlayarak ergenlik dönemine kadar devam etmektedir. Ergenlik döneminden sonra yabancı dil öğrenimine yatkınlık giderek daha da azalmaya başlamaktadır. Bu nedenle bu süreç içerisinde yabancı dil eğitimine önem verilmesi ebeveynlerin dikkat etmesi gereken önemli konular arasındadır.

Çocukların Yabancı Dil Öğrenme Yatkınlığı

Küçük çocukların yabancı dil öğrenmeye yatkınlıklarının en önemli nedeni algılarının o yaşlarda çok açık olması ve dolayısı ile erken aldıkları eğitim ile ileriki yaşlarda kendi dilleri gibi yabancı dil konuşabilmeleri ve düşünmeleridir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir önemli husus da çocuğun kendi anadilinin de mutlaka iyi bir şekilde konuşabilmesi ve anlamasıdır. Çocuğun öncelikle kendi anadilini çok iyi bilmesi oldukça önemli bir detaydır

Çocukların Yabancı Dil Öğrenmesinin Yolları

Küçük yaşta yabancı dil eğitimi alan çocuklar ileride kendi anadilleri gibi konuşabilecekleri ve ikici bir dile sahip olacakları için oldukça şanslıdır. Küçük çocuklara yabancı dili sevdirmek ve böylece severek öğrenmelerini sağlamak ve ilgilerini çekmek oldukça önemlidir. Yabancı dil kursunda yaş gruplarına göre ayrılan çocuklar için kendi yaşına hitap eden eğitim verilerek yabancı dil sevdirilmeye çalışılmaktadır. Bunun için her yaş grubuna uygun materyaller kullanılmakta ve zaman zaman çeşitli oyunlar oynanarak ve aktiviteler yapılarak eğlenceli bir şekilde dil öğrenimi sağlanmaktadır. Yabancı dil eğitmenlerinin hem görsel hem de işitsel metotlarla dil eğitimi vermesi çocuğun ilgisini çekmesi yönünden de uygulanması önemli bir metot olmaktadır. Çocukların erken yaşlarda dil eğitimini sevmeleri için ayrıca yapılan şarkı söylemek, çizgi film izlemek gibi çeşitli aktiviteler onların özgüvenlerini de arttırmakta ve daha kolay ve hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlamaktadır. Çocukların Yabancı Dil Öğrenmesinin Avantajları Küçük yaşta dil öğrenen çocuklar daha ileriki dönemlerde altyapısı olan çocuklar için yurt dışında yapılan yaz okulu programları ile yabancı dil seviyelerini daha da ilerletebilme şansına da sahiptirler.