Üvey Çocukların Annelerine Bakışları

21.05.2019
29
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Üvey Çocukların Annelerine Bakışları
oy

Üvey Çocukların Annelerine Bakışları Çocuklar ile anneler arasındaki bağ henüz anne karnındayken oluşur. Bu bağ zaman ilerledikçe gelişir ve çocuk ile anne arasında farklı bir bağ oluşur. Tıptaki gelişmeler anne olma sürecindeki problemleri büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır. Ancak genetik faktörler ve psikolojik etmenler kimi zaman kadınların biyolojik olarak anne olmasını engellemektedir. Bu durumda kadınlar, eşleri ile ortak bir karara vararak evlat edinmeyi tercih edebilirler.

Üvey Çocukların Annelerine Bakışları

Her ülkenin evlat edinme prosedürü birbirinden farklılık göstermektedir. Bazı ülkelerde kadın, eşi olmasa dahi evlat edinebilirken kimi ülkelerde kişinin evli olması ve belirli bir maddi yeterliliğe sahip olması beklenir. Beklentilerin gerçekleşmesinin ardından kişiler evlat edinme işlemini tamamlayabilirler. Bu sayede genetik veya psikolojik faktörlerden dolayı evlat sahibi olmak isteyen çiftler hedeflerine ulaşabilirler.

Evlatlık Verilme Süreci

Bir bebeğin veya çocuğun evlatlık alınmasının ardından çocuğu yetiştirme süreci başlamaktadır. Çocuk, evlatlık olduğunu öğrendiğinde annesini reddedebilmekte ve biyolojik ailesini aramak isteyebilmektedir. Psikolojik etmenlere bağlı olarak kimi çocuklar da kendilerine sunulan aile olma fırsatını değerlendirerek kendisini evlat edinen anne ve babasını benimsemektedir.

Ülkemizde genellikle ekonomik etmenler, aile içi şiddet, istenmeyen hamilelik gibi sebeplerden dolayı evlatlık verilmektedir. Üvey çocuklar, evlatlık olduklarını öğrendiklerinde ise genel olarak aileyi benimsemektedir. Bunun yanı sıra, biyolojik ailesini bularak evlatlık verilme nedenini öğrenmek isteyen çocukların sayısı da yadsınamayacak kadar çoktur. Biyolojik annesini bularak psikolojik olarak iz huzurunu sağlamak isteyen çocuklar, kendisini evlat edinen anneyle birlikte hayatını devam ettirebilmektedir. Bu durumda annenin çocuğa bakış açısı, tutum ve davranışları önemlidir.

Ülkemizde Evlatlık Çocukların Durumu

Ülkemizde evlat edinilen çocuklar hakkında toplum baskısının olduğu bir gerçektir. Genellikle mirasın paylaşımında herhangi bir problem çıkmaması adına aile büyüklerinin evlat edinme işlemine karşı çıktığı görülmektedir. Bunun yanı sıra, bir çocuğun evlatlık olduğu farklı bir çocuk tarafından öğrenildiğinde küçümseyici ithamlarla karşılaşılabilmektedir. Üvey Çocukların Annelerine Bakışları Çocuklar, fiziksel ve psikolojik gelişimlerini tam olarak tamamlamadıkları, bilişsel süreçleri kavrayamadıkları için kırıcı ifadelerle evlatlık olan çocuğun olumsuz etkilenmesine sebep olabilmektedir. Sosyal çevreden kişiye yöneltilen baskılar üvey çocukların anneye olan bakış açısını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.