Çocuklarına Kötü Davranan Annelerin Aldığı Cezalar

21.05.2019
15
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Çocuklarına Kötü Davranan Annelerin Aldığı Cezalar
oy

Çocuklarına Kötü Davranan Annelerin Aldığı Cezalar Anne olmak Yaradan’ın insana verdiği en büyük mucizelerdendir. Bunu layıkıyla yapanlar olduğu gibi, ona verilen emanete saygısızlık edenler de vardır. Maalesef ki bu gerçek apaçık ortadadır. Anneler, çocuklarını dünyaya getirdikleri için, onlar üzerinde her türlü hakka sahip olduklarını düşünürler. Fakat bu doğru değildir. O yalnızca bir emanettir ve annenin görevi onu en güzel şekilde yetiştirmektir. Bu iyi bir okulda okutmak veya maddi imkanları sağlamak değildir. Sevgi ve saygı ile yoğrulan çocuk, ilerde aklı başında bir yetişkin olma adayıdır ve hata sayısı çok az olacaktır. Kötü veya iyi ayrımı yapılmaksızın, bir anne evladına her şeyi öğretmekle yükümlüdür.

Çocuklarına Kötü Davranan Annelerin Aldığı Cezalar 

​​​​​​Ceza

Zamanlamanın doğru olduğu taktirde olumlu sonuçlar alınabileceği gibi, akıllıca verilmediği taktirde ters sonuçlara ve yanlış geri dönüşümlere sebep olabilen ceza yöntemi, anneler için son derece dikkat edilmesi gereken unsurlardandır. Çocuğun yaşının 4 ve üzeri olması, cezanın caydırıcı olması fakat çocukta olumsuz etkiler yaratmaması, bu konu hakkında çocukla konuşarak ve anlatarak adım atılması son derece önemlidir.

Anneler de Hata Yapar

Her zaman yanlışı çocuk yapacak değildir. Yeri gelir anne de çocuğuna hata yapar. Sebepsiz yere bağırabilir, öfkesine hakim olamayabilir veya çocuğu ile ilgili yanlış bir karar verebilir. Böyle bir durum olduğunda, çocuğunu kırdıysa ondan özür dilemelidir. Ona değer verdiğini ve yaptığı yanlışın farkında olduğunu, tekrarlamamak için elinden geleni yapacağını çocuğuna onun anlayacağı bir dilde ifade etmelidir. Çocukların gözü önünde ebeveynler kavga edecek olursa dahi, yine çocukların önünde barışmaları aile kavramının olumlu biçimde oluşması için temel etkendir.

Çocuk içi boş bir kasettir ve ne şekilde doldurulursa ilerde size onu dinletecektir. Gurur duyulan yetişkinler olmalarını istiyorsanız, onlara verici olmanız gerekir. Büyük bir sabırla, karşılaşacağınız tüm olumsuz etkenleri silerek ve yerine güzellerini yerleştirerek onun bilinçaltını en güzel biçimde şekillendirmelisiniz. Anne olmak zor zanaat, bir insan büyütmek, yetiştirmek ve topluma kazandırmak oldukça güç ama bunu başarabilecek tabiata sahip olan kadın, iyi bir anne olabilmek için çabalamalıdır. Gerisini seyretmek size kalmış.Çocuklarına Kötü Davranan Annelerin Aldığı Cezalar Yazımızı okuduğunuz için çok teşekkür ederimAnneliğin keyfini çıkarın.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.