Halı Şampuanı İle Halı Nasıl Temizlenir?

27.04.2021
80
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Halı Şampuanı İle Halı Nasıl Temizlenir?

Halı Şampuanı İle Halı Nasıl Temizlenir? Ev hanımlarının sıklıkla sorduğu sorulardan biri halı şampuanı ile halı nasıl temizlenir? Sorusudur. Evin dekorasyonunu tamamlayan eşyalardan biri olan halı her zaman temiz olmalı. Aksi takdirde ev istenildiği kadar temizlensin halı kirli ise temizlik belli olmaz. Halı şampuanı ile halıdaki lekeleri çıkarmak lekenin çeşidine göre zor veya kalaydır.

Halı Şampuanını İle Halıyı Silerek Temizleme Yöntemi;

İlk olarak Eğer sıvı bir şey dökülmüş ise kuru bir havlu ile dökülen sıvıyı halıdan alınır. Ardından Ilık bir suyun içerisine yeterince halı şampuanı eklenip lif veya mikro fiber bir bez hazırlanın suda yıkanıp lekeli bölge silinir.

Lekenin çıkmasına yeterli olmadığı taktirde hali şampuanı su ile inceltilip lekeli bölgeye bir miktar dökülür. Ardından üzerine temiz bir havlu serilip üzerine ağırlık konulur. Bu şekilde bir müddet bekletip sonra tekrar silinir. Ayrıca halı ters çevrilerek lekeli bölgenin altına bir leğen konulup tersinden şampuanlı su dökülerek lekenin yüzeye çıkması sağlanıp kuru bir bezle düzünden tekrar silinerek temizlene bilir.

Halı Şampuanı İle Halıyı Yıkayarak Temizleme Yöntemi;

Eğer halı lekeli değil de tamamı kirli ise en iyi temizleme yöntemi yıkamaktır. Öncelikle halının üzeri iyice süpürülüp daha sonra ılık su ile ıslatılır. Ardından ılık su ile inceltilen halı şampuanı halının üzerine gezdirilip iyice fırçalanır.

Temizlendiğinden emin olduktan sonra durulayıp halıyı sararak bir kenara dikip suyunu sızması sağlanır. Evinde halı yıkama makinası olan halı şampuanı kullanarak makine ile yıkayabilir. Ayrıca Halıyı hiç yerinden kaldırmadan ılık su ile inceltilmiş halı şampuanını halının her yerine havlu bir bezle hafif sulu şekilde sürülür. Daha sonra sulu elektrikli süpürge ile halının üzeri süpürülür.