Odaklanma Egzersizleri Nelerdir?

21.05.2018
169
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Odaklanma Egzersizleri Nelerdir?
oy

Gün içerisinde birkaç dakika ile azalmış olan dikkat sürenizi yeniden düzenleyebilirsiniz. Odaklanma Egzersizleri Nelerdir?  Pek çok bilimsel araştırma gösteriyor ki, sağlıklı bireyler bir göreve 19-21 dakikalardan daha uzun süre odaklanamıyorlar. Fakat kariyer düzeyi uzun süre zihnimizde düşünebilme yeteneğimizle alakalıdır. Buna bağlı olarak bilimsel araştırmalar dikkat dağınıklığı konusuna tedavi bazında daha uzun sürelerce odaklanabilme yetimizi geliştirebilmek adına bazı yollar saptanmıştır. Dikkat kasınızı baştan onarmanız ve işinize, hayatınıza güzel ve daha iyi bir şekilde odaklanabilmek açısından fazlasıyla araştırmalar yapılmıştır.

Günlük rutin işlerinizi, dikkatinizi yavaş bir düzeyde artıracak şekilde düzenleyin.

Odaklanma Egzersizleri Nelerdir?

Fakat bunu şimdiye kadar yaptıysanız, bu daha iyidir. Çünkü odaklanma durumunuz ve seviyeniz çok da kötü durumda değil. Ancak, dikkat durumunuzu yeniden kazanabilmek, uzun zaman alabilir. Bazı araştırmalar, dikkat dağınıklığınızı yeniden yapılandırabilmek için iş aralarınızda mola vermek şartıyla parçalara bölme durumunun daha iyi bir yöntem olduğunu göstermiştir.

 

Yapılan araştırmalar sonucunda, Odaklanma Egzersizleri Nelerdir? ofiste çalışan kişilerin bilgisayarlarını nasıl ve ne şekilde kullandığı ile ilgili (kullanıcı bireyler tarafından “verimli çalışma” şeklinde adlandırılan zamanı baz alarak) günlük 6.6 milyon veriyi analiz edildikten sonra verimli çalışanların en iyi ‘ sinin 19 dakikalık ara vermeden önce ortalama olarak 55 dakika çalıştığını tespit etti.

55 dakika bir maraton gibi düşünülebilir, daha küçük sürelerle çalışarak egzersiz başlangıcına adım atılabilir; 21-22 dakika çalışıp, 5 dakika ara vererek verim artışı gözlemleyebilirsiniz.

 

Bir “Yapılmayacaklar Listesi” oluşturmak gerekebilir.

Sosyal medyayı kontrol etmek istediğiniz takdirde ya da aklınıza gelişi güzel başka bir düşünce geldiği zaman bunu bir yere yazın. Düşündüğünüz şeyi, zihninizden kağıda aktarıyor olmak, dikkatinizi elinizdeki görevde ya da işte tutmanıza yardımcı olacaktır.

Uzun kitapları yavaşça okumak iyi bir zihin egzersizidir. 10 dakika boyunca yavaş bir tempoyla açıp kapatmış olduğunuz avuç içlerinize konsantre olun.