Yks’ye Çalışma Taktikleri

21.05.2018
41
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Yks’ye Çalışma Taktikleri
oy

Sınava girmeden önce bir hedefiniz olsun. Bu hedef doğrultusunda planlı çalışırsınız.Yks’ye Çalışma Taktikleri Bu şekilde çalışmak motivenizi artırır. Okumak istediğiniz üniversitenin, bölümün adını yazın, duvara fotoğrafını yapıştırın. İmkanınız varsa o üniversitenin o bölümüne gidin. Orada dolaşın. Bu sizin için büyük bir motivasyondur.

İlk Adım Ne Olmalı?

İlk önce istediğimiz bölüm için gerekli şartlar nelerdir? Kaç puan istiyor, hangi yüzdelik dilimle alıyor? Bunun için kaç net yapmalıyım? Bu soruların hepsinin cevabını araştırın ve duvara asın. Daha sonra bu amaç için bir çalışma programı oluşturun.

Neler Yapılmalı?

Hangi ders olursa olsun konu eksiği olmamalı. Konu eksiğiniz varsa bu eksikliği hemen gidermeniz gerekir. Anlamadığınız, yapamadığınız konularda hemen arkadaşlarınızdan, öğretmenlerinizden yardım alın. Aynı şekilde bildiğiniz bir konuyu arkadaşınıza anlatın. Başkasına anlatmak bilgileri tekrar ettirdiğinden sizin için iyi bir taktik olacaktır. Yks’ye Çalışma Taktikleri Ders çalışırken kolay bir şekilde hatırlayabileceğiniz kısaltmalar yapın. Parolalar oluşturun. Tekerleme şeklinde ezberleyin. Bunlar kalıcı öğrenmeyi sağlar ve bilgiler her daim taze kalır.

Yks’ye Çalışma Taktikleri

Ders çalışma planlarınız muhakkak olsun. Hangi derse ne kadar çalışacaksanız bunu önceden belirleyin. Eksik olduğunuz, netinizin düşük olduğu derse ya da konuya ağırlık verin. Kısa notlar, kısa özetler size her zaman lazım olacak. O yüzden özet alışkanlığı edinin. Sayısal derste kullandığınız formülleri duvara yapıştırın. O formülleri YKS hazırlık sürecinde bu şekilde ezberlemiş olursunuz. Uzun süre ders sizi yoracaktır. Bu da dikkat dağınıklığına yol açar. O yüzden kendinize ders araları yapın. O kısa vakitler sizi hem dinlendirir hem de çalışma şevkinizi artırır.

Aman Dikkat!

Sınava çalışırken kendi sağlığınıza da dikkat edin planlama yaparken uyku kısmından sakın kısmayın. Gece uykusuz kalıp ders çalışmanız verimi düşürür. Aynı saatlerde yatıp aynı saatlerde kalkmanız vücudu da düzene sokacaktır.