Stres Neden Olur?

21.05.2018
18
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Stres Neden Olur?

Birçok fiziksel ve psikolojik hastalığın hayatımızdaki gerginlikle derin bağlantıları olduğu bir gerçek haline geldi. Stres Neden Olur? Hayatımızın hemen her alanına hakim olan bu durum bazen başa çıkılmaz bir hale gelebiliyor. Peki, bu gerginliğe ne sebep olur? Vücudumuz buna karşı nasıl bir savunma geliştirir?

 Stres Nasıl Ortaya Çıkar?

Hepimizin hayatında gergin olduğu zamanlar vardır. Bu kimi zaman psikolojik durumlarımızdan kimi zaman çevre koşullarımızdan ve yaşam koşullarının giderek zorlaşmasından ortaya çıkan gerginlik anlarıdır. Sinir sistemimizi baskılayarak bazı hormonların aşırı salgılanmasına sebep olur. Vücudumuz stres anından kendini korumaya almak için çeşitli savunma yolları geliştirir.

 

Strese Ne Sebep Olur?

Kimi zaman hayatın bize yaptığı sürprizler ile istediğimiz yaşam alanı aynı doğrultuda gitmeyebilir. Stres Neden Olur? Her yaş grubu için stres alanlarının etkileri ve sebepleri farklıdır. Örneğin lise son sınıf öğrencisi gireceği üniversite sınavı için derin bir stres yaşayabilir ve hatta bu durumla başa çıkamayarak ağır bir depresyona sürüklenebilir.

  Stres Neden Olur?

Sürekli negatif düşünen bir insan yani dünyaya bakış açımız da stresli olmamızı sağlayabilir. Yorucu bir iş hayatı ya da iş bulamama, evlenmek gibi hayatımızın dönüm noktaları, başarılı olamama ya da kendini çevreye kabul ettirememe korkusu gibi durumlar karşımıza stres olarak çıkar. Kısacası hayatın her alanında stres vardır ve bu vücudumuzun olaylara karşı verdiği bir tepkidir. Ancak ölü bir insan olaylara tepki veremez, insansak ve yaşıyorsak hayatımızın hemen her anında bunu yaşıyoruz demektir.

 

Kimileri stresle mücadele etmenin yollarını bulur ve en aza indirger, Stres Neden Olur? kimileri ise başa çıkamaz ve yardım alması gerekir. Bu sebeple stres durumu insanlığın var oluşundan beri ortaya çıkmış ve en çok tartışma konusu olan alanlardan biri olmuştur. Hastalıkların %90ına sebep olması ile bilim dünyasındaki popülerliğini korumaya devam etmektedir.