Penisilini Kim İcat Etti

Penisilini Kim İcat Etti
Penisilini Kim İcat Etti
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Penisilin Nedir?

Penisilini Kim İcat Etti Penisilin, bakteriler yüzünden meydana gelen, Zatürre, akciğer ve böbreklerde görülen iltihaplanmalar, kemik iltihaplanmaları gibi antibiyotik hapların tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda kullanılan güçlü bir antibiyotik türüdür.

 Penisilinin İcadı

           Penisilin, Penicillium Notatum adlı küf mantarının türünün ürettiği bakteriyi öldürücü özelliği olan bir maddedir. 1928 yılında Alexander Fleming tarafından bulunmuştur. Bakteri öldürücü özelliği olarak icat edilen ilk maddedir. İskoç bir Bakteriyolog olan Alexander Fleming, Londra’da çalıştığı Hastanenin laboratuvarında kültür bakterileri üretirken tesadüfen Penisilin’i keşfetmiştir. Penisilini Kim İcat Etti  Alexander Fleming çalıştığı Laboratuvarda, tatilden döndüğünde yıkamayı unuttuğu kaplarda streptokok adlı zararlı bir bakteri mikrobun oluştuğunu görmüş ve küfün çevresine baktığında bu bakterinin ürememesi dikkatini çekmiştir. Daha sonra bu bakteriyi oluşan kültür kabından ayırarak, et suyu ve şeker ile birlikte hazırladığı bir kapta üretmeye devam etmiştir. Bayat ekmek, peynir suyu ve nemli duvarlarda ürediğini gözlemlediği Penicillium adlı bu mikroba Penisilin adını vermiştir.

Penisilini Kim İcat Etti

Alexander Fleming bakteri nedeni ile ölmek üzere olan birçok kişinin hayatını kurtarmayı başarmıştır fakat maddi imkansızlıklar nedeni ile çalışmalarını ilerletememiştir. Daha sonraki yıllarda Profesör Howard Florey ve Profesör Ernest Chain çalışmaları ile Alexander Fleming’e destek olarak Penisilin’in antibiyotik bir ilaç olarak hazırlanmasına destek olmuşlardır. Ve bu sayede 1945 yılında bu üç bilim adamı Nobel ödülü kazanmıştır.

Penisilin 1929 yılları ile 1950 yılları arasında birçok iltihaplı hastalıkların tedavisinde başarı ile kullanılmıştır. Penisilini Kim İcat Etti İltihap yüzünden ölmek üzere olan çoğu hasta Penisilin tedavisi ile kurtarılmıştır. 1950 ‘li yıllarda Fleming Penisilin bakteri üzerinde gerekli tedaviyi yapmadığında, bakterinin direnç kazanacağı fikrine vardı. Eğer bakteri direnç kazanırsa, bunu yok etmek daha zorlayıcı olabilirdi. Bu nedenle de günümüzde dahi, Penisilin tedavisine başlanmadan önce kişiden alerjik reaksiyon olabilme durumuna karşılık bazı deri testleri yapılmaktadır.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Giriş Yap

Bilgi Web ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!