Neden Vegan Olmalısın?

06.04.2022
22
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Neden Vegan Olmalısın?
oy

Neden Vegan Olmalısın? Bu merak edilen önemli konuya açıklık getirmek istedik

Neden Vegan Olunmalı

Hayvanlar için: Hayvanların sömürülmesinin önlenmesi vegan olmanın tek nedeni değil, fakat çoğu insan için vegan olma ve vegan olma kararlarında kilit faktör olmaya devam ediyor. Hayvanlarla duygusal bağlara sahip olmak, bu durumun bir parçasını oluşturabilirken, çoğu kişi tüm canlıların yaşam ve özgürlük hakkına sahip olduğuna inanmaktadır. Hayvan ürünlerinden kaçınmak, her yerde hayvan zulmüne ve hayvan sömürüsüne karşı durmanın en açık yollarından biridir.

Sağlığın için:

İyi planlanmış vegan diyetler, sağlıklı beslenme kurallarını takip eder ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içerir. Hem İngiliz Diyetisyenler Birliği hem de Amerikan Beslenme ve Diyetetik Akademisi, yaşamın her aşaması için uygun olduklarını kabul eder. Bazı araştırmalar düşük kan basıncı, kolesterol, düşük kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve bazı kanser türlerinin tedavilerini vegan diyetleriyle ilişkilendirmiştir. Vegan olmak, beslenme ve yemek pişirme hakkında daha fazla bilgi edinmek ve diyetinizi geliştirmek için harika bir fırsat.

Çevre için:

Ev çöplerimizin geri dönüşümünden, bisiklete dönüşmeye ve işe dönüşmeye kadar, daha yeşil bir yaşam sürdürmenin yollarının farkındayız. Bir bireyin karbon ayak izini azaltmak için yapabileceği en etkili şeylerden biri tüm hayvansal ürünlerden kaçınmaktır.

İnsanlar için:

Veganizm, gezegenimize bakma konusunda sürdürülebilir bir seçenek olduğu gibi, bitki temelli yaşam da insanları beslemenin daha sürdürülebilir bir yoludur. Bitki bazlı bir diyet, bir et ve süt diyetini desteklemek için ihtiyaç duyulan arazinin sadece üçte birini gerektirir. Çok sayıda çevresel ve sosyo-ekonomik sorun nedeniyle artan küresel gıda ve su güvensizliği ile, daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimsemek için daha iyi bir zaman olmamıştı. Hayvansal ürünlerden kaçınmak, bir bireyin gıda üzerindeki ve diğer kaynaklar üzerindeki baskıyı azaltabileceği en basit yollardan biri değildir, aynı zamanda dünyanın en fakir insanlarını orantısız şekilde etkileyen verimsiz gıda sistemlerine karşı durmanın en basit yoludur.

Vejetaryenlik neden yeterli değil?

Süt ve yumurta endüstrisinin neden olduğu ıstırap, fabrika çiftlik hayvanlarının kötü durumundan muhtemelen daha az açıklanmaktadır. Süt ürünlerinin üretimi, süt çiftçisine faydası olmayan sayısız erkek buzağı ölümünün yanı sıra süt üretimi azaldığında kesilen ineklerin erken ölümünü gerektirir. Benzer şekilde, yumurta endüstrisinde, ‘etik’ veya ‘serbest menzilli’ yumurtalar bile, ‘gereksiz’ erkek civcivlerin sadece bir günlükken öldürülmesini içerir.

Etik et?

Yediğimiz etin etik olduğuna, ‘yiyecek hayvanlarımızın’ dolu, mutlu hayatlar yaşadıklarına ve mezbahada hiç acı ya da korku yaşamadıklarına inanmak cazip gelebilir. Yine de üzücü olan gerçek, tüm canlıların (“serbest menzilli” veya “organik” olarak adlandırılanlar bile) tıpkı bizim gibi ölümden korkmasıdır. Hayatta oldukları sürece nasıl tedavi edildikleri önemli değil, hepsi katliam söz konusu olduğunda aynı korkuyu yaşıyorlar.