Spor Alanları Nasıl Ayrılmaktadır

06.04.2022
7
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Spor Alanları Nasıl Ayrılmaktadır

Spor Alanları Nasıl Ayrılmaktadır Spor alanlarının ayrılması genellikle yapılan spor çalışmasında çalıştırılan vücut bölgesi ve bir parça da insanların ilgi alanları göz önünde bulundurulur. Buna ek olarak iklim ve yaşam koşullarının da etkisi görülür.

Spor Dalları Nasıl Ayrılmaktadır

 Vücut Bölgelerinin Etkisi:

Vücut bölgesi diyerek anlatmaya çalıştığım şey aslında genel vücut veya vücudumuzun belli bir kısmından yararlanıp yararlanmadığımız ile ilgili. Çünkü genel olarak tüm vücudumuzu kullandığımız ve genel olarak popüler olan sporlar vardır. Mesela futbol, basketbol, voleybol, yüzme, tenis gibi. Onun dışında beyin gücü kullanarak yapılan sporlar da vardır. Mesela satranç, e-sporlar, dama gibi. Onun dışında sadece belirli vücut parçalarımızı kullanarak yaptıklarımız da vardır. Mesela okçuluk, vücut geliştiriciliği, uzun atlama gibi.

 İlgi Alanlarının Etkisi:

Bazı spor dalları toplumun belli kesimlerindeki insanlar için daha cazip görünmektedir. Mesela Amerikalılar için beyzbol, Amerikan futbolu ve buz hokeyi gibi sporlar göze çarpmaktadır. Mesela Orta Doğu ülkelerinde at üstündeki sporlar yaygındır. Atlı okçuluk, cirit gibi. Bunun yanında özelleşmiş olarak Britanya’da golf, kriket gibi sporlar yaygındır. Türkiye de güreş, İspanya da boğa güreşi Japonya da sumo güreşi de pek ünlü olanlardandır.

 İklim ve Yaşam Şartlarının Etkisi:

Soğuk iklimlerde kar ve buz yoğunluğundan dolayı daha çok buz hokeyi, körling, buz pateni gibi sporlar yaygınlaşmıştır. Bunun aksine sıcak iklimlerde yüzme, sörf ve açık hava sporlarının daha hakim olduğunu görebiliriz. Yükseltinin fazla olduğu yerlerde yamaç paraşütü, kayak, dağcılık gibi sporlar yapılmaya uygundur.

 Yapıldığı Alana Göre:

Sporlara ayrıca salon sporları ve açık hava sporları diye ayrılabilir. Salon sporlarına örnek olarak badminton, masa tenisi, karate, judo, eskrim, boks örnek verilebilir. Spor Alanları Nasıl Ayrılmaktadır Açık hava sporları ise binicilik, koşu, bisiklet, gülle örnek verilebilir.

 Motor Sporları:

Araba yarışları, motor yarışları, tekne yarışları gibi yapılan motorlu araç kullanılan spor dallarına motor sporları denmektedir.

 Ortama Bağlı Olarak:

Ayrıca bazı spor dalları alan olarak diğerlerinden çok farklı ayrılır. Çünkü bu spor dalları doğa ile tam olarak iç içedir. Bu dalların nasıl ayrıldığına bakacak olursak işler biraz daha karışır. Bu spor dallarına örnek olarak serbest dalış, balıkçılık, avcılık verilebilir. Bu spor dallarının gerekliliklerinin yerine getirilebilmesi için insanın mutlak suretle doğadan yararlanması gerekmektedir. Spor Dalları Nasıl Ayrılmaktadır Teknoloji çağının gereklilikler kapsamında yeni nesiller için bilgisayar başından yapılan ve oyun oynayarak gerçekleştirilen e-spor denilen ve turnuvaları dahi düzenlenen yeni bir spor dalı ortaya çıkmıştır.