Modern Çağın En Büyük Sorunu Yalnızlık

06.04.2022
91
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Modern Çağın En Büyük Sorunu Yalnızlık
oy

Modern Çağın En Büyük Sorunu Yalnızlık Yalnızlık modern çağda insanların en yakın dostu olmaya devam ediyor. Dijitalleşen dünyada iletişimin bu denli fazla yaygınlaşmasına rağmen insanların günden güne yalnızlaşması başlı başına oldukça şaşırtıcı bir durum olsa da yine de yalnızlaşan insanlarla ilgili göz gezdirmeye değer bazı ilginç istatistikler mevcut. İşte modern çağın en önemli sorunu yalnızlık ile ilgili ilginç istatistikler.

1- Gençler Kendilerini Yaşlılardan Daha Yalnız Hissediyor

BBC tarafından yapılan deneylerde ortaya çıkan ilk ve çarpıcı sonuçlardan biri, gençlerin kendilerinin yaşlılardan daha yalnız hissetmesi.

2- Yaşlılar Kendilerini Yalnız Hissetmiyor

Araştırma sonuçlarında yaşlıların sadece yüzde 20 gibi bir kısmının kendini yalnız hissettiği ortaya çıktı. Büyük çoğunluk ise kendini yalnız olarak tanımlamıyor.

3- 16-24 Yaş Arası Kişilerin Büyük Çoğunluğu Yalnız

16 ile 24 yaş arasındaki kişilerin yarısı kendini yalnız olarak tanımlıyor. Bu kişilerin kendini yalnız hissetmesindeki en büyük aktörler ise okul, iş ya da kurslar sebebi ile sosyalleşmeye imkan ve zaman bulunamaması.

4- İnsanların Yüzde 40’ına Göre Yalnızlık Pozitif Bir Durum

Araştırmada ortaya çıkan belki de en ilginç istatistik, insanların yüzde 40 gibi bir kısmının yalnızlığı pozitif bir olgu olarak görmesi. Ayrıca bu insanlara göre bir toplum ya da topluluktan dışlanan insanlar daha başarılı olmak için ekstra bir çaba sarf ediyor.

5-Yalnızlık Hissi İnsanları Kötü Etkiliyor

Yalnızlığın stres ile depresyonun tetiklenmesine etki ettiği neredeyse herkes tarafından biliniyor. Yalnızlık hissi ayrıca iş ve sosyal hayatı da olumsuz yönde etkiliyor.

6- Kendini Yalnız Hisseden İnsanların Yetenekleri Diğer İnsanlardan Farklı Değil

Yalnız olan kişilerin ya da kendini yalnız hisseden kişilerin genelde arkadaşlık kurmakta ve kendini ifade etmekte zorluk çeken kişiler olduğu düşünülür. Ancak araştırma sonuçlarında bu duyguya sahip olan kişilerin diğer insanlardan çok farklı olmadığı görüldü. Kendini yalnız hisseden insanlarda diğer insanlar ile aynı beceri ve yeteneklere sahip olarak görülüyor.

7- Kendini Yalnız Hisseden İnsanlar Daha Rahat Empati Kuruyor

Araştırmanın bir diğer dikkat çekici sonucu kendini yalnız bir insan olarak tanımlayan kişilerin empati yeteneğinin daha gelişmiş olması. Modern Çağın En Büyük Sorunu Yalnızlık Bu kişiler duygusal empatiye karşı oldukça hassaslar ve daha merhametli durumdalar.