ŞEKER HASTASI OLAN BİR KİŞİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN UNSURLAR

08.01.2022
7
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
ŞEKER HASTASI OLAN BİR KİŞİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN UNSURLAR
oy

Şeker hastası olan bir kişinin dikkat etmesi gereken unsurlar Diyabet hastalarının en önemli problemleri kaliteli bir yaşamdan mahrum kalmaları gelmektedir. Hem kaliteli hem uzun ve sağlıklı bir hayat için diyabet hastalarının uymaları gereken 12 altın kural bulunmaktadır. 12 altın kuralı ise şu şekilde sıralayabiliriz.

Şeker hastası olan bir kişinin dikkat etmesi gerekenler

1-Karbonhidrat seçiminde dikkatli olmak; Diyabet tamamen karbonhidrat olan zengin besinleri kesmek anlamına gelmez onun için vücuttan yavaşça yakılan karbonhidratları ve sürekli enerji sağlayanlar seçilmelidir. Örneğin: tahıllar, fasulye,  fındık,  taze meyveler ve sebzeler gibi. Şeker hastası olan bir kişinin dikkat etmesi gereken unsurlar Glisemik endeksi düşük olan yani daha az tatlı olan meyveler tüketmelidir.

2- Vücuda uygun kiloyu hedeflemek; İlk önce ulaşılabilir ve küçük hedefler belirleyerek başlanmalıdır. Yemek listesinde patates kızartması, cips gibi kalori değeri yüksek olan besinler çıkartılarak yerine sağlıklı gıdalar tüketilmelidir.

3- Düzenli ve yeterince uyumak; Günde 7-8 saat uyumak yeterli olacaktır. Şayet uyku apnesi gibi problemler var ise tedavi edilmelidir. Tedavinin ardından ise kan şekerinin düşmeye başladığı fark edilecektir.

4- Aktif olunmalıdır; Dans edilmeli, yürüyüş yapılmalı ve bisiklete binilmelidir. Düzenli olarak yapılan aktivite kalp damar hastalıkları riskinin yanında kan basıncı ve kolesterol seviyesini düşürmekle beraber kilo kaybı oluşumunu sağlamaktadır.

5- Kan şekeri ise düzenli olarak kontrol edilmelidir; Şeker düzeyi düzenli olarak kontrol edilmeli ve doktorun belirlemiş olduğu aralıklar içinde kontrol altında tutulmalıdır.

6-Stres kontrol altında olmalıdır; Kan şekerinin yükselmesine stres neden olmaktadır. Stres ile başa çıkmak için şeker hastası kişinin hobi edinilmesi gerekir.

7- Tuz dikkatli kullanılmalıdır; 50 yaşın üzerindeki diyabet ve kronik böbrek hastaları yanında hipertansiyon hastalarının da günlük tuz kullanımı 1.500 mg’dir.  Bu tuz ise 1 çay kaşığının yarısından azdır. Bu sebeple sofralardan tuzu kaldırmak ve tuz yerine mevsimine uygun baharatları ve otları tercih etmek gerekir.

8- Kalp hastalığı riskini azaltmaya çalışmak; Ciddi bir diyabet Komplikasyonu kalp hastalığı olabilir. Bunun için kan şekeri, kolesterol ve tansiyon doktorun belirlemiş olduğu ortalama bir düzeyde tutulmalıdır.

9- Yaralanmalara karşı dikkatli olunmalıdır; İyileşmeyi geciktiren ve Enfeksiyon riskini yükselten bir hastalık türüdür diyabet. Vücutta yara oluştuğu zaman dikkatle temizlenmeli, antibiyotikli krem ve steril bandaj kullanılmalıdır. Birkaç gün içerisinde iyileşme görülmediği takdirde doktora başvurulması gerekir. Kesik, kabarcık, kızarıklık, yara veya şişlik için her gün ayaklar kontrol edilmelidir. Çatlaklar önlenmek için ise ayaklara düzenli olarak nemlendirici sürülmelidir.

10- Sigaraya veda edilmeli; Sigara diyabet hastalarında inme, sinir hasarı, kalp krizi, akciğer ve böbrek hastalığı riskini arttırmaktadır. Sigara bırakılması konusunda mutlaka bir uzman ile görüşülmelidir.

11- Doymamış yağlardan zengin besinler tercih edilmelidir; Omega-3 yağ asitleri ile balık, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve çilek gibi besinler sofralardan eksik edilmemelidir. Tüketilen tüm ürünlerde doymamış yağ oranının yüksek olunmasına dikkat edilmelidir.

12- Kontroller aksatılmamalıdır; Hastalığın düzeyine göre doktorun belirlemiş olduğu kontroller ihmal edilmemelidir. Ancak insülin alma ve kan şekerinin seviyesinin dengelenmesi konusunda yardıma ihtiyaç varsa daha sık kontrole gidilmesi gerekir. Şeker hastası olan bir kişinin dikkat etmesi gereken unsurlar Ayrıca böbrek hasarı, sinir, göz ve diğer Komplikasyonları açısından riskleri kontrol altında tutmak için yıllık göz ve fiziksel muayeneler aksatılmamalıdır. Bunun dışında yılda 2 kez diş doktoruna gidilip diş kontrolü de yapılmalıdır.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.