Oyun Yapımlarının Süresinin Uzaması

06.04.2022
20
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Oyun Yapımlarının Süresinin Uzaması
oy

Oyun Yapımlarının Süresinin Uzaması Günler geçtikçe oyun severler ve neredeyse hayatının tamamını oyundan kazanan insanların istekleri, ihtiyaçları üzerine oyunlar üretiliyor, çıkartılıyor. Oyun oynamak her ne kadar oynayan için eğlenceli bir durum olsa da oyunun yapım aşamasında ter dökmeyen bir kişi bile kalmıyor. Tabi son teknoloji cihazlarımız için yine son teknolojiye uyum sağlayabilecek oyun yapmak da gerekiyor. Oyunların yapım süresi bazen aylar sürerken bazen yıllar alabiliyor. Tabi bu süre oyunun kalitesine bağlı olmakla kalmayıp şirketlerin bu oyunlar için ne kadar bütçe ayırdıklarına, oyunu ne kadar ciddiye aldıklarına da bağlı oluyor.

Oyun Yapımlarının Süresi

Oyunlar genel olarak hikaye üzerine kurulu oluyorlar. Oyunun hikayesi ne kadar etkileyici, sürükleyici ve uzun olacaksa yapım aşaması da bir o kadar uzun sürüyor. Fakat son zamanlarda genellikle Türk olmak üzere dünya genelinde hafif bir isyan başladı. Geliştiricisi TaleWorlds olan ”Mount & Blade” oyunu ilk oyununu 2008’de çıkarmıştı. Yakın yıllar içerisinde oyunun ikinci sürümünü çıkaracaklarını duyurmuşlardı. Oyuncular ilk oyundan aldıkları haz ile ikinci oyunu dört gözle beklemeye başlamışlardı.

Oyunu hala çıkarmalarını bekleyen kişiler bu isyanın önderleridir denilebilir. Aslında bu isyan gayet anlamlı ve haklı bir durum üzerine çıkıyor. Çünkü oyunun sözü verileli on bir yıl geçmiş bulunmakta ve hala piyasaya sürülmedi. Oyun yapımlarının süresinin uzaması başlığı altında en uygun örnek bu oyun olacaktır elbette.

Aynı zamanda her oyun için geçerli olan bir durum da oyun severlerin bu beklentileri olacaktır. Bu oyunun yanı sıra onun gibi gayet uzun şekilde beklenilen birkaç oyun daha bulunmakta. Oyunları listelendirmek gerekirse;

Half Life 3      Oyunun serisi olarak iki tane oyun bulunmakta. Valve (yapımcı şirket) biraz önceki oyun gibi bu oyununu da erkenden duyurmuştu. Fakat hâlâ oyundan bir haber yok. Oyun severler bekledikleri oyunun sanal gerçeklik türünde çıkacağı şeklinde yorumlar yapıyorlar. Fakat şirketin henüz resmi bir açıklaması bulunmamakta.

Portal 3

Yine aynı şirket olan Valve Portal serisini başlatmıştı. Fakat serinin üçüncü oyunu bir türlü çıkarılmadı. Valve tam olarak resmi bir açıklama yapmamış olsa da çalışanların ağzından oyun hakkında ufak ipucu alan oyuncular hemen bir bekleyişe giriştiler. Henüz oyun hakkında kesin bir bilgi bulunmamakta.

Oyunların yapım aşamaları çok kolay olmadığından ötürü insanlar uzun süreler boyunca bekliyorlar. Oyun Yapımlarının Süresinin Uzaması  Şirketler her ne kadar zor durumda olsalar da ellerinde yapabilecek hiçbir şey bulunmamakta. Gün geçtikçe yeni ve yapım aşaması daha da uzun süren oyunların çıkacağından hiç şüphe yok.