DELTA VİRÜSÜ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

16.11.2021
179
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
DELTA VİRÜSÜ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?
oy

Delta Virüsü Nedir? Genetiğinde RNA yapısı olan virüsler, hücrelere girerek kendi materyallerini aktarırlar. SARS-CoV-2’ye maruz kalan hücrelerde, virüsü kopyalayarak hücrenin yok oluşuna kadar çoğalırlar. 2019’da Çin’de ortaya çıkan virüs, sürekli mutasyona uğruyor. Bazı mutasyonlar hücrelerde önemli değişikliklere neden olmaz, fakat bazılarının riskleri büyüktür.

Delta Virüsü Nedir?

Covid-19 hastalığının sebebi olan SARS-CoV-2’nin mutasyona uğraması sonucu ortaya çıkan virüs, Delta virüsüdür. Diğer virüs şekillerine göre daha bulaşıcı ve öldürücüdür. Delta Virüsünün Belirtileri Nelerdir? Protein yapısından dolayı hücrelere daha kolay girip tutunabiliyor.

Virüslerin mutasyona uğruyor olması toplum içinde korkutucu olsa da bu doğal bir durum olarak görülüyor. Covid-19 için kullanılan aşıların, Delta virüsüne karşı etkili olduğu saptanmıştır.

Delta Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

  1. İshal durumu varsa
  2. Mide bulantısı yaşanıyorsa
  3. Burunda tıkanıklık varsa
  4. İştahsızlık gözleniyorsa
  5. Koku alma durumunda sorun varsa
  6. Boğazda görülen ağrı
  7. Fazla öksürük
  8. Ateşlenmek
  9. Nefes almada zorluk
  10. Kendini halsiz hissetme

Bu belirtilerden birkaç tanesi bile olsa, maske ve sosyal mesafe kuralına uyarak, en yakın zamanda bir sağlık kuruluşuna gidip, PCR testi yaptırmalıdır. Test sonuçlanana kadar kişilerin kendini izole etmesi gerekir. Kendi hayatlarını da başkalarının hayatını da riske atmamak için toplum için belirlenen kurallara uygun davranmaya özen gösterilmelidir. Delta Virüsü Nedir? Doktorun tavsiye ettiği şekilde yaşantısını sürdürmeli ve bol vitamin alarak iyi beslenmelidir.