Madame Bovary Eser İncelemesi

21.05.2018
429
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Madame Bovary Eser İncelemesi
oy

Gustave Flaubert’in realizm akımından etkilenerek yazdığı madame bovary; romantik, hayalperest, gerçeklikten uzak bir dünyası olan Emma adında bir kadının yaşadıklarını ele alır. Bu nedenle eser, Madame Bovary Eser İncelemesi romantizm akımına karşı tepki özelliğindedir. Realizm akımının ise ilk ve en önemli örneklerinden biri olan kitap 1857 yılında yayımlanmıştır.

Madame Bovary Eser İncelemesi

Eserin Ana Hatları Eserde inceleme yaptığımızda Emma adındaki karakterin derin bir duygu dünyası olduğu, mantıktan uzak düşünceleri ve hayalperestliği sebebiyle aşka ve evliliğe derin anlamlar yüklediği ancak eşi Charles ile olan ilişkisinde istediği heyecanı bulamadığı hırslı, tutkulu, lükse ve gösterişe önem veren müsrif bir kadındır.

Eşi Charles ise Emma’yı çok seven dürüst ve kendi halinde bir doktordur. Madame Bovary Eser İncelemesi Emma’nın evliliklerinden beklentisi yüksektir ancak ilişkileri hiç de istediği gibi heyecanlı ve duygulu değil, monotondur.

Duygularını çok uçta yaşayan Emma eşini aldatmaya başlar. Ayrıca lüks ve gösterişli, ihtişamlı, eğlenceli bir hayat elde etmek için borçlanmaya başlar. Eşi Charles ise onun bu isteklerini karşılayamamaktadır. Emma gün geçtikçe zevke ve lükse olan düşkünlüğünden dolayı borçlanan ve eşini aldatan bir karakter haline gelir. Sonunda ise aşkta hiçbir beklentisine karşılık bulamayan genç kadın arsenik ile kendini zehirler ve ölür.

 Eser Sonrası Ortaya Çıkan Bovarizm Akımı

Bu eser ile birlikte yerli ve yabancı edebiyata etki eden bovarizm akımı ortaya çıkmıştır. Madame Bovary Eser İncelemesi Hatta bu akım zamanla edebiyattan çok psikolojiyi ilgilendiren bir kavram olmuştur. Çünkü bovarizm kişinin kendi dünyasında yaşadığı iç sıkıntıları ve memnuniyetsizliği ifade eden bir psikolojik hastalık olmuştur. Psikoloji literatürüne, içinde bulunduğu durumdan bir türlü hoşnut olmayan, kendini hep başka hayatların ve durumların içinde hayal eden, mevcut durumu monoton ve can sıkıcı bulan, tatminsizlik ve doyumsuzluk olarak açıklanan bir rahatsızlık olarak yerleşmiştir.