Endüstrinin İlgilendiği Alanlar Nelerdir?

28.04.2022
69
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Endüstrinin İlgilendiği Alanlar Nelerdir?
oy

Endüstri ve İlgi Alanları, Endüstri veya diğer bir deyişle sanayi, en genel tanımı ile hammaddelerin işlenerek kullanılacak ürünler haline gelmesine yarayan faaliyetlerin bütünüdür. Endüstrinin İlgilendiği Alanlar Nelerdir?  Bu yönüyle oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan endüstri, çeşitli kollarda (tekstil, kimya, orman ürünleri, yağ vb.) etkinlik göstermektedir.

Endüstrinin İlgilendiği Alanlar Nelerdir?

Günümüzde tekstil, otomotiv sektörü ve endüstriyel ürünler üretiminin endüstrinin başlıca ilgi alanları olduğunu, bunlar arasında ise otomotiv sektörünün başı çektiğini görüyoruz. Tabi ki endüstrinin ilgilendiği alanlar bunlarla sınırlı olmayıp endüstri birçok alana yayılmış durumdadır.

 Endüstri Birincil İlgi Alanları

Gerçekten de bilişim, finans, danışmanlık, maden ve metal sanayi, elektrik elektronik, gıda, kimya, hizmet. Eğitim, taşımacılık, hızlı tüketim malları, sağlık, ev eşyaları, enerji, telekomünikasyon hizmetlerinin endüstrinin önde gelen ilgi alanları arasında olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bu sektörler yaklaşık olarak endüstrinin. Birincil ilgi alanlarının yüzde seksenini oluşturmaktadır. Bunlar haricinde kalanlar ise yüzde yirmilik bölümünü oluşturmaktadır.

 Endüstri İkincil İlgi Alanları

Potansiyeli oldukça yüksek bir faaliyetler bütünü olarak endüstrinin ilgi alanlarının bir diğer yönünü ise. İş geliştirme ve planlama, imalat, mühendislik, kalite, yönetim, satış, bilgi işlem, finans, satın alma, lojistik gibi faaliyetler oluşturmaktadır. Endüstrinin İlgilendiği Alanlar Nelerdir? Tüm bu faaliyetler oransal olarak endüstrinin ikincil ilgi alanının, Yaklaşık yüzde yetmişini oluşturmaktadır.

Belirtmek gerekir ki endüstrinin birincil ve ikincil ilgi alanları birbirlerini tamamlayıcı. Nitelikte olup birincil ilgi alanları daha çok üretimi, ikincil ilgi alanları ise daha çok üretim bünyesinde faaliyet gösteren birimleri kapsar niteliktedir.