Bebeklere Neden Salça Verilmez?

17.08.2019
78
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Bebeklere Neden Salça Verilmez?
oy

Bebeklere Neden Salça Verilmez? Bebeklere salça verirken çok dikkat edilmesi gerekir. Bebeğinizin ilk ek gıdaları salça içermemeli. Salçadaki asit oranı bebek için çok fazladır. Salçada bulunan asit bebeğinizin ağız kenarında kızarıklık veya yara oluşturabilir. Poposunda kızarıklık yapabilir.

Bebeklere Neden Salça Verilmez?

Pişmiş domatesin asit oranı çiğ domatese göre düşüktür. Bebeklere Neden Salça Verilmez? Pişmiş domateste asit oranı az olduğu için bebeğinizin ağız kenarında veya poposunda yara oluşumuna sebep olmaz. Ayrıca domates pişerken besin değeri yükselir.

 Domates Salçasının Faydaları

  1. Domates kan yapar.
  2. Lif içeriği sayesinde bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
  3. Sindirimi düzenler.
  4. Antioksidan özellik gösterir.
  5. Bağışıklık sistemini korur.
  6. Potasyum yönünden zengindir.
  7. C vitamini içeriği sayesinde demir emiliminde rol oynar.
  8. Kansere karşı koruyucudur.

Bebeklere Domates Salçası Vermek Zararlı Mı?

Domates salçası vitamin, mineral ve lif bakımından zengin bir sebzedir. Bebeğinizin domateste bulunan vitamin, mineral ve liften faydalanması gerekir. Ancak bu konuda fazla endişelenmenize gerek yok. Bebeğinize domates salçası verirken aceleci davranmayın ve porsiyon kontrolüne dikkat edin.

 Domates Salçası Kaç Aylıkken Verilir?

Bazı bebeklerin domatese alerjisi olabilir. Bu nedenle bebeğinizin domates salçası tüketmesi için bir yaşına gelmesini beklemek faydalı olacaktır. Domates alerjisi olmayan bebekler bir yaşından sonra domateste bulunan asitten etkilenmez. Bu nedenle domates salçası tüketimi zararlı olmaz.

 Domates Salçası Bebeklerde Gaz Yapar Mı?

Domates alerjisi olmayan bebeklerde domates salçası gaz yapmaz. Ancak bebeğinizde domates tüketiminden belirli bir süre sonra gaz, şişkinlik, deride döküntü gibi şikayetler oluyorsa bebeğinizin domates alerjisi olabilir. Domatesin alerji yapabilen bir besin olduğunu unutmayın.

 

 Bebeklerde Domates Salçası Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

 

Bebeğiniz domates salçası yedikten yaklaşık yarım saat sonra şişkinlik ve gaz problemi yaşıyorsa domates salçasına alerjisi olabilir. Aynı zamanda domates salçası tüketiminden sonra deride döküntü, popoda kızarıklık, yoğun burun akıntısı gibi belirtiler de bebeğinizde domates salçası alerjisi olduğunun kanıtı olabilir.

 

Bazı bebekler domatese karşı aşırı hassasiyet gösterebilir. Bebeğinizde domates salçası tüketiminden yaklaşık yarım saat sonra nefes darlığı gibi ciddi problemler oluşursa mutlaka doktora başvurun.

 

Bebeklere Biber Salçası Verilir Mi?

 

Uzmanlara göre bebekler 24 aydan sonra acı tüketebilirler. Heyecanlı anne aşçılar bebeklerine ikinci yaşından itibaren acı tatlar verebilirler. Bebeklerin bağırsakları ikinci yaşından itibaren biber salçası tüketimine hazır hale gelir.

 

Hamilelikte ve emzirirken biber salçası tüketmiş olsanız da, ailenizde biber salçası çok tüketilen bir besin olsa bile bebeğinize 12 aydan önce biber salçası vermemeye özen gösterin.

 

Bebeklere Ne Zaman Ev Yemeği Verilir?

 

Uzmanlara göre bebekler dokuzuncu aydan sonra aile bireyleriyle birlikte sofraya oturmalı ve yemeğini kaşık yardımıyla kendi kendine yemeye çalışmalı. Bu şekilde büyüyen bebeklerin özgüveni daha yüksek olacaktır. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması daha kolay olacaktır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.