İnşaat İşleri İle Kim İlgilenir?

İnşaat İşleri İle Kim İlgilenir?
İnşaat İşleri İle Kim İlgilenir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnşaat İşleri İle Kim İlgilenir? İnşaat işleriyle çoğunlukla büyük bir planlama olsa da ince işçilik, (sıvacı boyacı) gibi işçiler olsa da genel olarak inşaat işleriyle inşaat mühendisleri ilgilenir. Peki, inşaat mühendisleri ne iş yapar?

İnşaat Mühendisliği

İnşaat mühendisleri her anlamda inşaat işlerini yaparlar. Bunlar bina, baraj, yol, köprü, konut, kanalizasyon, liman daha sayamadığımız birçok işle ilgilenirler. Bu işlerin endüstriyel anlamda, projelendirilmesi, inşa edilmesi, denetlenmesi ile alakalı araştırma ve geliştirme çalışmalarını yaparlar. İnşaat işleri matematiksel düzlemde gerçekleştiğinden dolayı, İnşaat İşleri İle Kim İlgilenir? inşaat mühendisleri sayısal akıl yürütme fonksiyonlarını kullanabilmelidirler. İnşaatta kullanılacak olan ekip ve ekipmanın tamamının organizasyonuna inşaat mühendisleri bakarlar. İnşaat işi bir yapı denetim gerektirdiğinden bu işlemleri yapan inşaat mühendisinin büyük ölçüde dikkatli davranması gerekmektedir.

İnşaat İşleri İle Kim İlgilenir?

Genel olarak inşaat işi başlı başına bir organizasyon olduğundan birçok işi bu işlerle ilgilenmek durumundadır. İnşaatın bulunduğu şantiyede, şantiye şefi olarak görevlendirilen kişi şantiye ile alakalı ne varsa hepsi ile ilgilenmek zorundadır. İnşaatın yapımı bittikten sonra gerekli resmi işlerin yapılması, yine inşaat mühendisinin sorumluluğundadır. İnşaat İşleri İle Kim İlgilenir? İnşa mühendisi, inşaatın yapılacağı arazinin bulunması, satın alınması ve inşaatın yapılıp teslim edilene kadar her aşamada sorumludur. İnşaat mühendisi, inşaatın yapımı aşamasında görev alan her kim varsa hepsi ile iletişim halinde olmalı ve çalışanlarla disiplinli bir iletişim kurmalıdır.

 İnşaat İşi İle Müteahhitler De İlgilenir

İnşaat mühendisi olmadan inşaat yapım satım işiyle uğraşan kişilere de halk arasında müteahhit deniyor. Müteahhitler de inşaat işleriyle ilgilenirler, çoğunlukla inşaat mühendisi ile anlaşma sağlayıp, sermayeyi sağlayan kişi konumundadırlar. İnşaatlar bittikten sonra meydana gelen yapının satılması, kiraya verilmesi gibi ticari işlerle uğraşan kişilerdir.  İnşaat İşi İle Müteahhitler De İlgilenir Müteahhitler inşaat mühendisi olmak zorunda değildirler ama bir inşaat mühendisi de isterse inşaat işleriyle birlikte alım satımını yapan bir müteahhit olabilir.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Giriş Yap

Bilgi Web ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!