Üniversitelerdeki Eğitim Sorunlarının Çözümü

15.07.2019
1
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Üniversitelerdeki Eğitim Sorunlarının Çözümü

Üniversitelerdeki Eğitim Sorunlarının Çözümü Türkiye de üniversiteli olabilmek her bireyin hayali olsa da bu pekte kolay değil. Üniversite liseyi bitiren bireylerin bir üst eğitim seviyesine gelmesinin ifadesidir. Ancak üniversiteyi lisenin mecburi bir uzantısı gibi görmek doğru değildir. Ülkemizde birçok kişi bunu böyleymiş gibi algılıyor. Her geçen gün Türkiye’nin üniversite ve fakülte topluluğuna bir yenisi ekleniyor. Üniversitelerin artması eğitim kalitesini yükseltse de beraberinde birçok eğitim sorununu da getiriyor.

Üniversitelerdeki Eğitim Sorunlarının Çözümü

Başlıca Eğitim Sorunları

Üniversitelerdeki yetersiz alt yapı sorunları bata gelmektedir. Öğretim elemanı eksikliği, mali kaynak yetersizliği, araştırmalardaki alt altyapının yetersizliği, öğrencilere eğitim veren verimli akademisyen sayısının az olması gibi birçok sorun üniversitelerdeki eğitim problemlerindendir. Örneğin akademisyen eksikliği öğrencilerin yeterli eğitim alamamalarına neden olur. Eğitim araştırmalarına gereken mali bütçenin ayrılması ile akademisyenler öğrencilerine yeni fikir ve düşünceleri rahat bir şekilde aktarabileceklerdir. Döner sermaye için üniversitelere gelişmiş fikirler üretilmeli verimlilik arttırılmalıdır.

Üniversitelerin Sorunları İçin Çözüm Önerileri

Üniversitelerde öğrencilere bir problemin altından tek başlarına kalkma imkanı sunulmalı. Önemi büyük olan bilimsel çalışmalara hız kazandırılmalıdır. Buda ancak bürokratik engellerin yok edilmesi ile gerçekleşir. Araştırma merkezleri için yeterli sayıda kadro açılmalıdır. Eğitim yakından ilgilendiren bilişim teknolojisi geliştirilmelidir. Çünkü bu öğrenme sürecini hızlandırmada, eğitimin teorik kısmını uygulamada hızlı olma, öğretmenlerin etkinliğini verimliliğini arttırmada, eğitim sorunlarının hızlı çözümünde gereklidir. Bunların yanında üniversite bölümleri gerekli alt yapıları tamamlandıktan sonra açılmalı. Akademisyen yetersizliği giderilmelidir. Eğitim için gerekli programlar desteklenmeli ve sürekli güncellenmelidir. İlerleyen teknolojiyle eğitim sürecinin paralel olmasına çaba gösterilmelidir. Dinamik bir eğitim programı hazırlanmalı böylece öğrencilerin eğitimdeki verimliliği arttırılmalıdır.

Lisans Üstü Eğitimde Sorunlar ve Çözümü

Yüksek lisans eğitimi için yurt dışına giden öğrenciler bulundukları ülkelerin eğitim ve üniversite koşullarına göre çalışma yaparlar. Ülkeye geri döndüklerinde yurt dışında yaptıkları çalışmaların konularını ve gerekli koşulları burada bulamadıkları için yetersiz kalırlar. imkanları kısıtlanır ve alanları üzerinde gerekli araştırma ortamlarını kuramazlar. Bu nedenle gerekli araştırma merkezleri kurulmalı ve eğitimciler için gerekli ortam yaratılmalıdır. Böylece beyin göçü olayına da çözüm getirilebilir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.