Kripto Para Nereden Alınır?

31.12.2021
97
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Kripto Para Nereden Alınır?
oy

Kripto Para Nereden Alınır? Dijital varlık, işlemlerini korumak için kriptografi (özel bir şifreleme yöntemi) kullanan sanal bir unsurdur ve nakit için başka bir değişim aracı olarak tasarlanmıştır. Daha derinlemesine ama basit bir anlatımla kripto para biriminin işlevi şu şekilde açıklanabilir.

Teknolojiyi her işlemden önce kaydedebilen bir kripto para birimi ile işlemi dijital ağında kontrol edebilir ve ağdaki her kullanıcı işleminizi net bir şekilde onaylayabilir. Onaylanan işleminiz asla kaybolmayacak ve değiştirilemez ve tüm hesap bilgileri bir sonraki bloga aktarılacaktır. Burada, her bloğu bir günlük olarak değerlendirebilirsiniz. Kayıt formu sayfasının tamamlandığını düşünüyorsanız, eski defterdeki tüm bilgileri yeni deftere geçtiğinizde tanık ile koruyarak koruyabilirsiniz. Hiçbir süreç kesintiye uğramadı. Bu nedenle kripto para birimleri (varlıklar) hem halka açık hem de güvenlidir.

Kripto Para Nereden Alınmalı

Kripto para satın almak için bir borsa kullanmalısınız. Kripto Para Nereden Alınır? Borsadan bahsetmişken, kesinlikle geleneksel borsalardan değil, kripto para birimi ticaretinden bahsediyoruz. Kripto para satın almak için birçok yerli ve yabancı kripto para birimi borsasını kullanabilirsiniz. Örneğin, Paribu. Pariba, hacim olarak Türkiye’nin en büyük kripto para borsasıdır ve Bitcoin22 dahil kripto sektörüne aracılık etmektedir. Borsadan kripto para birimi almak için bir hesap oluşturmanız, gerekirse hesabınızı doğrulamanız ve ardından fiat para birimini (örneğin, fiat para birimi-Türk Lirası, ABD doları) yatırmanız gerekir. Ardından, borsa aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde kripto para satın alabilir ve cüzdanınızda saklayabilirsiniz.

Kripto para satın almak için kullanılan borsaların güvenilir olması çok önemlidir. “Kendi bankanız olma” kripto para birimini kullanan kendi bankanız olduğunuzu hatırlatalım. Günlük işlem yapmıyorsanız, kripto para birimini borsa cüzdanından çekip kendi cüzdanınıza yatırmalısınız.

Her bir kripto varlığının piyasaya sürülmesi sırasında bir yol haritası oluşturacak ve toplam arzı en basit şekilde belirleyecektir. Kaç kripto para biriminin dahil olduğunu ve ne zaman verileceğini belirleyin (sahip olduğunuz teknolojiye bağlı olarak). Madenciler kripto para birimi işlemlerini kontrol eder ve yeni madeni paralar çıkarır ve ilgili ağlarda harcanan emek için ücret alırlar. Her madenci, yeni yayınlanan ve kabul edilen bloglara göre ödüller toplar.

Bu (madencilik), ademi merkeziyetçiliğin önemli bir kanıtı olmasına rağmen, çok karmaşık bir anlaşmaya sahiptir. Bu karmaşık protokoller nedeniyle, şifrelenmiş madeni paraların tedariki merkezi olmayan bir şekilde kontrol edilir. Bir bankaya veya merkezi konuma bağlı değildir, bu, hesabınızın kurcalanamayacağı anlamına gelir. Yani sistemdeki tüm kullanıcıların faaliyetlerinin de sistemdeki diğer kullanıcılar tarafından kontrol edildiği ve hatta güvenilirliğinin sağlanabildiği ve el değiştirdiklerinde bu herkesin bilgisi dahilinde olan bir sistem hayal edin.

Sonuç olarak, bu, günümüzün ademi merkeziyetçiliğinin ve ölçeklenebilirliğinin bir kanıtı olan kripto para birimine dayalı blok zincir teknolojisinin çalışma prensibidir. Tabii ki teknoloji kripto para birimleriyle sınırlı değil.

Kripto Para Nereden Alınmalı

Kripto Para Nereden Alınmalı

Kripto Para Ne İşe Yarar?

Konu, meslek veya organizasyon ne olursa olsun her yerde kötü niyetli yöntemler var. Kripto para biriminin kötü tarafı denebilir mi bilmiyorum ama bu teknolojinin kötü niyetli kullanıcılarının varlığı göz ardı edilemez. Örneğin, izlenemeyen yasa dışı ticari ödemeler ve sanal bir dünyada kripto para birimi kullanmanın suç dünyası “karanlık web” olarak adlandırılır. Bir örnek, kripto para biriminin çok uzak ülkeler arasında yasa dışı olarak taşınmasıdır. Bununla birlikte, çoğu blockchain ağının bu tür durumları en aza indirmek için önlemler alacağı ve sistemlerini geliştireceği unutulmamalıdır. Aslında birçok şifre çıkış protokolü, bu sorunla ilgili açıklamalar ve önlemler içerir. Amaç, kara para aklamayı önlemektir.

Bugün, sahip olunan kripto para birimi, herhangi bir kripto para birimi borsası aracılığıyla dünyanın herhangi bir yerinde değiştirilebilir. Kripto Para Nereden Alınır? Kripto para birimlerinde ödeme alan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu, teknolojiye olan güvenin açık bir kanıtıdır. Pek çok ulusal ve uluslararası banka, çok geç olmadan bu alanda yer kazanmak için kendi blok zinciri ekiplerini kurmayı umuyor.