Acının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

26.06.2021
162
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Acının Faydaları ve Zararları Nelerdir?
oy

Acının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Acının ana vatanının Amerika olduğu düşünülmektedir. Avrupa üzerinden Asya’ya yayıldığı varsayılan acı biber, ülkemizde de severek tüketilmektedir. C Vitamini deposudur ve cilde oldukça faydalı olan beta karoten içerir.

Kalsiyum ve potasyum yönünden zengindir. Endorfin hormonunun salgılanmasını tetiklemektedir. Buda ağrı kesme ve mutluluk sağlama yönünde tetikleyici olduğunu gösterir. Acının faydaları ve zararları saymakla bitmez fakat en önemlileri şöyledir.

Acının Faydaları 

Metabolizmanın düzgün ve hızlı işlenmesi için faydalı olan acı biber, birçok rahatsızlığında tedavisinde ve önlenmesinde etkilidir. Uygun koşul ve aralıklarda tüketilmesi etki ve faydalarını arttırır. Tüm dünyada sevilen acı biberin başlıca faydaları şöyledir.

 • Kış aylarında üst solunum yolu hastalıkları artmaktadır. Yapılan araştırmalar düzenli alınan acının bu rahatsızlıklardan korunmada ve tedavisinde olumlu rol oynadığını göstermektedir.
 • Acı tüketilmeye başlandığından itibaren dil ile teması ile doğal bir uyarıcıdır. Bu uyarılar direk beyne gider ve kas gevşetici ve mutluluk veren hormonların salgılanmasını tetikler. Bu bağlamda acı biber dolaylı yoldan ağrı kesici ve kas gevşeticidir.
 • Son yıllarda kolesterol problemlerinde artış görülmektedir. Düzenli ve uygun ölçüde tüketilen acının kolesterol düzenleyici ve düşürücü etkisi olduğu görülmektedir.
 • Acının bünyesinde bulunan faydalı vitamin ve mineraller kanser riskini azaltır.
 • Kan dolaşımı acının etkisi ile düzenli ve hızlı hale geldiğinden ani inmeler ve kalp krizi riskleri de azalmaktadır.
 • ​​​​​​Aşırı tüketmemek kaydı ile aslında acı mide dostudur. Mide bulunan zararlı oluşumlar acı sayesinde temizlenir. Mide de oluşan yaraları azaltmaktadır.
 • Yine uygun ölçülerde tüketildiğinde vücuttaki yağ yakılmasına yardım eder ve zayıflamaya yardımcı olur.
 • Acı önce sindirim sonra boşaltım sistemini desteklemekte ve düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Lif yönünden zengin olması kabızlık sorunlarını da önlemede etkilidir.
 • Prostat kanseri tedavisinde olumlu etkileri görülmüştür.
 • Suda bekletilip o su ile saç diplerine masaj yapıldığında saç dökülmelerinde azalma ve saçlarda parlaklık gözlemlenir.

Acının faydaları ve zararları sıralandığında olumlu yanları daha fazladır. Zira acıyı tüketirken önemli olan ölçülü olmaktır. Günümüzde görülme oranı artan kanser rahatsızlıklarına kötü hücreleri yok etmede acının etkili olduğu görülmüştür.

Acı Ne Ölçüde Tüketilmeli?

Acı, yemeklerde doğru oranda kullanılırsa faydasını gösterir. Et yemeklerinde isot kullanılması tavsiye edilmektedir. Miktarı ise bir çay kaşığını geçmemelidir. Kuru bakliyat yemeklerinde ise bir tatlı kaşığı yeterlidir. Yemeğin pişmesine yakın acı ekleme işlemi yapılmalıdır. Pişme esnasında ya da henüz pişmeden yapılmamalıdır. Fazla baharat ekleme acı dengesini bozabilmektedir.​​​

Acının Zararları

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi acının da fazlası zarardır. Birçok faydası bulunan acı yanlış tüketildiği takdirde şifa olacağına tam tersi etki göstermeye başlar. Acının başlıca zararları ise şöyledir.

 • Acı biber her insana aynı etkiyi yapmamakla beraber mide rahatsızlıklarını tetikleyebilir.
 • Acı alerjik reaksiyonlar ortaya çıkarabilir. Duyarlı kişilerde döküntü, kızarıklık, ağız ve sindirim yolunda tahriş gibi zararları olabilmektedir.
 • Acı tüketiminde özellikle mide rahatsızlığı bulunanlar çok dikkatli olmalı, mümkün olduğunca uzak durmalıdır.
 • Ülser hastalığı bulunanlarda hastalığı daha kötüye götürebileceğinden tüketilmemelidir.
 • Boşaltım sisteminde de fazla tüketilen acı bağırsaklarda olumsuz etki yapmakta bazı kişilerde hemoroit rahatsızlığını tetiklemektedir.
 • Yanlış ölçülerde tüketilen acı tat alma duygusunda zarara yol açabilmektedir.

Hem yemekleri lezzetlendiren hem şifa kaynağı olan acı uygun miktarda tüketildiğinde zararları önlenmiş olur. Acının faydaları ve zararları üzerine araştırmalar devam etmektedir.

Günümüzde Acının Tüketimi

Tüm dünyada severek tüketilen acı sebze ve baharatlar giderek daha fazla ilgi görmektedir. Yeni tarifler ve menüler acı ile tatlandırılarak insanların beğenisine sunulmaktadır.

Geçmişten günümüze hem lezzet hem faydaları ile sevilen acı daha uzun yıllar sofraların ve doğal tedavilerin başında gelecek gibi görünmektedir.