Hizmetlerindeki Sorunlardan Ötürü Zarar Eden Şirketler

03.10.2019
0
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Hizmetlerindeki Sorunlardan Ötürü Zarar Eden Şirketler

Hizmetlerindeki Sorunlardan Ötürü Zarar Eden Şirketler Günümüzde farklı farklı hizmetler veren birçok sektör mevcuttur. Bunların birçoğu reklamlara bütçe ayırarak kendini duyurmuş veya duyurmaya çalışan firmalardır. Bu firmaların reklam sonrası piyasada tutunması için verdikleri hizmet sonucunda memnun müşteri kitlesi oluşturması gerekmektedir. Müşterinin sürekliliği ve memnuniyeti fazlasıyla önem teşkil etmektedir. Müşteri firmaya geldiği zaman eğer oradan sorun yaşayarak ayrılıyorsa, o müşterinin oradan memnun bir şekilde ayrılması sağlanmalı ve maddi manevi karşılaştığı zarar telafi edilmelidir. Bu telafi şirket ve daha sonra gelecek müşterileri açısından büyük önem teşkil etmektedir.

Hizmetlerindeki Sorunlardan Ötürü Zarar Eden Şirketler

Şirkete gelen müşterinin oradan memnun ayrılması ve o şirketten memnun olarak ayrıldığını etrafındaki müşteri potansiyeli olan kişilere anlatması o şirket için çok önemlidir. Çünkü en iyi reklam her zaman memnun müşteridir. Ağızdan ağıza yayılan müşteri memnuniyeti, müşteri potansiyeli olan kişilere her zaman daha çekici olmuştur. Eğer bir şirket, gelen müşteriye davranışları veya herhangi bir sebepten dolayı o kişiyi oradan memnun etmeden ayrılmasına müsaade ederse, o müşterinin tekrar o şirkete gelmesi oldukça zor bir ihtimaldir. Müşteri memnuniyeti sağlayamayan şirketler, her aman maddi manevi zarar etmek durumuyla karşı karşıya kalmıştır.

Memnun Müşterinin Önemi

Bir müşteri hizmeti iyi olmayan şirketi bir daha tercih etmek istemez. Onunla ilgilenen, onu memnun eden ve yardımcı olan başka bir şirketi tercih etmeye başlar. Müşterinin başka bir şirketi tercih etmesi de memnun olmadan ayrıldığı şirketin zarar etmeye başladığının göstergesidir. Güler yüzlü hizmet, sıcak ve samimi bir ortam müşterinin her zaman hoşuna giden etkenler arasında yer almaktadır. Şirketlerin de müşteri memnuniyeti üzerine araştırmalar yapması ve bunlara yönelik çalışmalar düzenlemesi kendi yararlarına olacaktır.

Bir kafeye gittiğiniz zaman garson sizinle uzun zaman ilgilenmiyorsa, giyim mağazasına gittiğiniz zaman reyon görevlisi istediğiniz kıyafetin beden konusunda size yardımcı olmuyorsa ya da bir bankaya gittiğiniz zaman gişe görevlisi sizi dikkate almıyorsa, gittiğiniz bu şirketleri bir daha tercih etmeniz zor hale gelmektedir. Bütün bunlar göz önüne alındığında, şirketin tutum ve davranışları, Hizmetlerindeki Sorunlardan Ötürü Zarar Eden Şirketler hizmetlerinin kalitesi müşteri üzerinde oldukça etkilidir ve doğrudan şirketin zarar edip etmemesi konusunda da etkilidir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.