Kaldıraç Nedir? Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?

15.08.2019
0
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Kaldıraç Nedir? Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?

Kaldıraç Nedir? Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır? Ekonomik gösterge duyuruları, haberler ve jeopolitik olaylar gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak para birimleri günlük olarak dalgalanmaktadır. Bazı çiftler diğerlerinden daha değişkendir ve bir ülkenin ekonomisi ne kadar istikrarlı olursa, genellikle daha az oynaklık anlamına gelir. Örneğin, dünyanın en işlem gören çifti EUR / USD, NFP veya ECB gibi büyük anonslarla günlerde ortalama bir günde 100-150 pips (% 1 civarında) hareket ediyor. .

Kaldıraç Nedir? Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?

Kaldıraç Nedir?

Kaldıraç, Bir İşlemde Kullanılan Sermaye Miktarının İstenen Marja Oranı Olarak Tanımlanır. Başka Bir Deyişle, Kaldıraç, Yalnızca Görece Küçük Bir Depozito (Marjınız) İle Bir Ticarette Çok Daha Büyük Miktarları Kontrol Etme İmkanı Sunar. Örneğin, Eğer EUR / USD 1.1305’ten 1.1405’e 100 Pip Yükseltirse Ve 1000 $ Yatırmış Olsaydınız, Bu Ticarete 10 $ Kazandırırdınız.

Ancak, 1: 100 kaldıraç kullanarak, yatırdığınız her 1 lira 100 lira değerindedir, bu yüzden 1000 lira marjınızla 100.000 lira anlaşma açabilirsiniz. Yani bu örnek için, 10 lira karınız 1000 lira olarak büyütülüyor.

Kaldıraçlı İşlemler Nasıl Yapılır?

Kaldıraç hakkında düşünmenin bir başka yolu, kredi olarak düşünmektir. Eğer 1000 liranız varsa ve her bir liranız için 100 lira eşit bir “kredi” alıyorsanız, işlem yapabileceğiniz 100.000 liranız vardır. İşleminiz tamamlandıktan sonra, “kredi” tutarını iade edersiniz ve elde edilen kârı tutarsınız.

Kaldıraç oranının yüksek olması nedeniyle, kaldıraç oranının genellikle iki ucu keskin bir kılıç olarak kabul edilmesinin önemli olduğunu unutmayın. Bu nedenle, çoğu yeni başlayan yatırımcı, kayıpları en aza indirmek için uygun risk yönetiminin nasıl kullanılacağı hakkında bir fikir edinmek için minimal kaldıraç kullanarak başlamak isteyebilir. Daha deneyimli tüccarlar, kazançlarını en üst seviyeye çıkarmak için daha yüksek kaldıraçlı hesaplar kullanabilir ve Forex’in diğer finansal piyasalar üzerindeki avantajlarından yararlanabilir.

Kaldıraçlı İşlem Pozisyonu Nedir?

Kaldıraç, işlemcilerin daha az miktarda gerçek işlem fonuyla daha büyük pozisyonları kontrol etmelerini sağlar. 50: 1 kaldıraç olması durumunda (veya % 2 marj gerekli), örneğin, bir işlem hesabında 1 lira, 50 lira değerinde bir pozisyonu kontrol edebilir. Sonuç olarak, kaldıraçlı alım satım işlemi, hem potansiyel kârların hem de potansiyel zararların kullanılan kaldıraç derecesine göre büyütülmesiyle “iki ucu keskin bir kılıç” olabilir.

Daha fazla açıklamak için, tipik bir USD / CAD (Kanada dolarına karşı ABD doları) ticaretine bakalım. Kaldıraçsız 100.000 USD / CAD satın almak veya satmak, yatırımcının pozisyonun tam değeri olan 100.000 ABD Doları tutarında hesap fonu koymasını gerektirir. Ancak, 50: 1 kaldıraç (veya % 2 marj gerekli) ile, örneğin, 100.000 ABD Doları / CAD pozisyonunu açmak ve sürdürmek için yatırımcının fonlarından yalnızca 2.000 Dolar istenecektir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.