Hizmet Yapılan İnsanın Hor Görmesi

04.12.2019
8
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Hizmet Yapılan İnsanın Hor Görmesi
oy

Hizmet Yapılan İnsanın Hor Görmesi Günümüz modern yaşam şartlarında hepimiz birer veya daha fazla yardımcıya ihtiyaç duyuyoruz. Yoğun çalışma, iş temposu içerisinde ve belirli kariyer planlamaları içerisinde evimize vakit ayıramıyor muhakkak hizmet görevlisi personele ihtiyaç duyuyoruz. Zaman içerisinde oluşan bu yöndeki talepleri karşılayabilmek amaçlı gerek bazı kurumlar gerekse çevremizden yardım alarak hizmet personeli ediniyoruz. Peki, bizler hizmetimizde bulunan insanlara nasıl davranıyoruz?

Bu sualin cevabı elbette kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Kimi yanında çalışanlara kötü davranışlar sergileyerek hor görme çabasına girerler. Kimi insan da olumlu, sevecen, aileden biri gibi davranışlar sergiler.

 Hizmet Yapan İnsanlara Olumlu Veya Olumsuz Davranışların Sebepleri Nedir?

Belki de bunun asıl sebeplerinden biri kişisel yaşamımızdaki başarı veya ezilme psikolojisi olabilir. Demek istediğim iş hayatında oldukça başarılı, iyi ilişkiler düzenli arkadaşlıklar ve samimi hayat yaşayan insan, kendilerine hizmet eden insanlar karşı daha olumlu ve daha yapıcı yaklaşımda bulunmaktadırlar.

Bu durumun tam aksi olarak ta kişisel hayatında başarısız, iş ve sosyal hayatı kötü giden yalnız insanlar yenik düştükleri egolarından dolayı kendinden altta gördükleri kişileri ezme, hor görme, aşağılama gibi çabaların içerisine girerler.

Tabi ki bu sadece yanımızda çalışanlar için değil, sosyal hayatın içerisinde alışveriş merkezlerinde, restoranlar da, gece eğlence mekanlarında kısacası bizlere hizmet etmek için görevli olan insanların bulunduğu her yerde mutlaka rastladığımız insan türüdür. Maalesef toplumumuzda böyle yapıda insanların sayısı dikkat çekici şekilde ve bazen direk yanımızda veya en yakınlarımız olabiliyor.

 Hizmet Yapılan İnsanın Hor Görülmesinde Ki Alt Nedenler

Giderek bilinçsiz ve saygısız olamaya başlayan toplum bireylerimiz, içten içe kendilerini üstün görmektedirler. Başkalarından onu ayıran geçerli bir sebebi olmaksızın insanları yadırgama, aşağılama gibi kötü davranışlar sergilemekten kaçınmaz ve hatta bu durum ile gurur duyar hale gelmiştir. Toplumdaki sınıf farkları git gide büyürken, gelişen insanın bencillikleri de git gide büyümektedir.

Etkilendiğimiz ve şahit olduğumuz olaylar bizleri başkalarını hor görme gibi davranışlara sürüklemektedir. Hizmet Yapılan İnsanın Hor Görmesi Kendini uzaktan gör. Geç karşıdan izle, gibi tabirlerin artık kalmadığı, eskidiği günümüz insanı, eline geçen her fırsatta başkalarını hor görmeyi kendilerine görev edinmiş ve gelecek nesil için bu kötü mirası bırakma yolunda ilerlemektedir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.