Pırlanta Nedir?

23.04.2021
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Pırlanta Nedir?

Pırlanta Nedir? Pırlanta alyans yada tek taş pırlanta yüzük kullanımı gün geçtikce artmaktadır. İnsanlar sevdiklerine, onlara ne denli önem verdiklerinin göstergesi olarak, pırlanta almak istemektedirler. Pek çok kişiye sorulduğunda pırlantanın değerli bir maden olduğu cevabını alabiliriz. Ancak, bu kişilerden pek azı pırlantanın aslında elmasla (diamond) aynı maden olduğu bilincindedir. Evet, pırlanta dediğimiz şey, aslında özel olarak kesilmiş (57-58 fasetli özel kesim) elmastan başka birşey değildir.

Pırlanta Nedir Değeri Nedir

Peki elması bu kadar değerli kılan şey, onun sadece bu kadar uzun ve zor bir süreçte oluşması mıdır? Tabiki hayır. Elmasın, dolayısıyla da pırlantanın ışık geçirgenliği, ışığı büyülü bir şekilde yansıtması, yani ışıkla dansı ona insanlar tarafından en fazla istenilen ve değer verilen madenlerden biri olmasının en büyük sebebidir. Çünkü onu taşıyan kişi, ışığın dansıyla, bulunulan ortamda bütün dikkatleri kolayca üzerinde toplar.

Peki bu kadar mıdır pırlanta hakkında söylenebilecekler. Yani 57-58 fasetli spesifik bir kesime sahip elmasın yani pırlantanın genel anlamda, başka özelliği yok mudur? Evet vardır, bu özellikde pırlantanın bölümleridir. Pırlantalar, Külah, Kemer ve Taç olmak üzere üç ana bölümden oluşurlar. En altta bulunan bölüm külah bölümüdür. Külah kesimindeki kesim kalitesi maksimum ışık yansıması için son derece önemlidir. Külahın üstündeki bölüm Kemer bölümüdür. Şüphesiz bu bölümdeki mükemmellikde pırlantanın kalitesinde çok önemlidir çünkü görece kalın bir kemer daha mat bir pırlanta demektir.

Kemer bölümünün üstünde ise Taç bölümü yer alır. Maksimum faset sayısı taç bölümünde olduğu için, doğal olarak ışığın büyüsü en çok bu bölümde görülür ve hissedilir. Pek çok madende olduğu gibi elmasında kendine özgü renkleri vardır. Hatta bu renkler onun değeri açısından kesinlikle büyük önem taşır. Elmas doğada değişik renklerde bulunabilir. Bal sarısı, mavi, siyah, yeşil, menekşe, kırmızı, beyaz, pembe, en sık görülen elmas renkleridir.Pembe, menekşe, yeşil renk tonlarına sahip elmaslar daha nadir bulunurlar ve bu renkleri taşıyanlar, diğer renkteki elmaslara göre doğal olarak daha değerlidirler.

Dünyada en zengin elmas madeni Afrika kıtasında bulunmaktadır. Hemen hemen yeryüzünde çıkarılan bütün elmas madeninin yarısı Afrika kökenlidir. Ayrıca Rusya, Kanada, Avustralya, ve Brezilya’da önemli elmas rezervlerine sahiptir.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.