Ev Hayatında Kadının Yeri

03.10.2019
0
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Ev Hayatında Kadının Yeri

Ev Hayatında Kadının Yeri Günümüzde kadın hayat boyu birçok role sahip olur. Bu rollerden birçoğu ev yaşamındaki rolleridir. Ev hayatında kadın olmazsa olmaz kişilerdendir. Eşi ölmüş ya da boşanmış erkeklerin çok çabuk evlenmesinin toplum tarafından normal karşılanması da bunu gösterir. Erkeğin tek başına bir evi yönetemeyeceğinin düşünülmesi, kadının bir evde olması gerektiği düşüncesi kadının ev hayatında ki önemini göstermektedir.

Ev Hayatında Kadının Yeri

Ayrıca kadın ev hayatında şartlar ne olursa olsun her rolü mükemmel yapmak gibi bir algı ile baş etmeye çalışmaktadır. Çok İşlevli Kadınlar. Ekonomik kazanç ağlamak için çalışmayan kadının bile günümüzde birçok işlevi ve rolü vardır. Ev içerisinde güzel, bakımlı bir eş, güzel yemek yapan bir aşçı, çocuklarının her şeyiyle ilgilenebilen bir anne, evini her daim temiz tutabilen bir temizlikçi olmak kadının evdeki rollerinden birkaç tanesidir.

Anne Olarak Kadı

Kadının şüphesiz olarak en birincil görevi olarak annelik görevinin olduğu düşünülür. Toplum yapımızda çocuğu olmayan kadına “anne bile olamıyorsun. Ev Hayatında Kadının Yeri çocuk bile veremiyorsun “ gibi ithamlarda bulunulması da şüphesi bunu gösterir. Bu da göstermektedir ki toplumumuzda olabilecek olumsuz birçok durumdan kadın sorumlu tutulmaktadır. Çocuğu sürekli hasta olan bir kadına çocuğa iyi bakamıyor ya da çocuk kilo almıyor annesi iyi besleyemiyor gibi söylemlerin olması da kadının her rolü mükemmel yapması gerektiği algısının olduğunu gösterir.

Eş Olarak Kadın

Kadının evdeki rollerinden bir tanesi de eş olma rolüdür. Günümüzde kadının bir eş olarak şartlar ne olursa olsun harika bir eş olması gerektiği algısı hala devam etmektedir.

Aşçı Olarak Kadın: Kadının ev hayatındaki bir diğer rolü ise aşçılıktır. Toplumda kadın nasıl bir yer edinmiş olursa olsun ev içerisinde iyi bir aşçı olma görevi verilir. Günümüzde çalışan kadınların artmasıyla yemeğe erkeğin de yardın etmesi her ne kadar artmış olsa da erkeğin yemekte ki görevi yardım, kadının ki asıl iş olarak düşünülür.

Temizlikçi Olarak Kadın

Ev içerisinde kadına verilmiş bir diğer görev ise temizlik görevidir. Bir ev kirli ise budan asla evin erkeği sorumlu tutulmaz ve tek suçlu olarak kadın gösterilir. Çalışan kadınlar da durum yine erkeğin sadece temizliğe yardım etmesi asıl işin kadının görevi olduğu düşüncesidir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.