Yanık Nedir ?

23.04.2021
1
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Yanık Nedir ?

Yanık Nedir ? Yanık ısı , elektrik etkenler, kimyasal etkenler ve radyoaktif bir takım ışınımlar ile dokuda meydana gelen, harabiyetle oluşan bir doku travması şeklidir. Yılda 1 milyon kişinin yanık travmasına maruz kaldığı ve bu sayı içinde de binleri bulan bir rakamın da ölümle sonuçlandığı acı gerçeği yanığın ne derece ciddi bir travma olduğunu gözler önüne seriyor. Yanık yarası, insan vücudunun dış yüzeyini örten deri bütünlüğünün bozulmasıyla karakterize bir yaralanma türüdür. Derimiz bizi dış etmenlerden koruyan bir bariyer görevi görmektedir. Yanıkta bu bütünlük bozulduğu için vücudun dış etmenlere, dış çevreden gelen mikroplara duyarlılığı artmakta; dolayısıyla vücut enfeksiyonla direk olarak temasta olmaktadır. Ayrıyetten vücudun sıvı elektronik dengesi dediğimiz hayati önem taşıyan bir takım fonksiyonların da deri bütünlüğünün yanık travması nedeniyle bozulmasından sonra ciddi şekilde fonksiyon kaybına uğramaktadır.

Vücutta Hangi Bölgelerin Yanması Daha Tehlikelidir ?

Yanıkta vücutta tehlikeli bölge derken, özel bölge yanıkları diye sınıflandırılan bazı bölgeler vardır ve bunlar insanlar için hayatı fonksiyon gören ve olmazsa olmaz denilen organları içeren bölgelerdir. Bunların başında ellerimiz. Hayatımızı kazandığımız, her türlü fonksiyonumuzu gördüğümüz, yeme, içme, okuma, yazma her şey için kullandığımız ellerimiz bizim için en önemli
organlarımızdır ve ellerimizin yanması gerçekten insanlar için çok kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Yine yüz yanıkları. Karşı tarafla olan iletişimimizi, insanlarla olan ilişkilerimizi sağlayan en önemli vücut kısımlarından biri olduğu için yüz yanıkları özellikle insanlarda çok büyük psikolojik travmalara yol açmaktadır. Genital bölge yanıkları da bu yanık travmasında en fazla insana üzüntü veren bölgelerden birini oluşturmakta ve kişinin ölümüne sebep olacak bir takım sonuçlara sebep olan bir yanık türü olduğu için solunum yanığı dediğimiz yanıklarda çok önemli yanık türlerinden biridir. Tabi ki bu bölgelerin yanığında en önemli olan şey yanığın derecesi ve yanığa maruz kalınan sürenin uzunluğudur esas etken. 1 saniye 70 dereceyle temas etmek insan derisinde veya herhangi bir bölgesinde tam kalınlıklı bir yanık travması oluşturmaktadır. temas süresi 2 saniyeye çıktığı zaman bu derece 50’ye düşmektedir. Dolayısıyla temas süresiyle ısı arasında terse giden bir orantı vardır. Dolayısıyla yanıkların oluşmasında bu temas süresi ve ısı oluşturan etmenin derecesini yüksekliği çok büyük önem arz etmektedir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.