Hizmet Açısından Mantıklı İstihdam Yapmak

17.09.2019
11
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Hizmet Açısından Mantıklı İstihdam Yapmak
oy

Hizmet Açısından Mantıklı İstihdam Yapmak Birçok sektörde görüldüğü üzere, sistemlerin düzenli bir şekilde ilerleyebilmesi için iş planlaması yapılırken ilk olarak çalışanların özelliklerine göre dağılımının yapılması gerekmektedir. Bu sayede yapılacak olan iş başarılı bir şekilde aksamadan sonuçlanmış olacaktır.

Hizmet Açısından Mantıklı İstihdam Yapmak

Çalışanların Dağılımı Neden Önemlidir?

İş hayatında bazen aynı anda yapılması gereken birden fazla iş olabilir. Ya da sadece bir işin tamamlanabilmesi için birden fazla aşama olabilir. Bu aşamaların geçilmesi için ise çalışanlara ihtiyaç vardır. Mesela bir fabrikada üretimin yapılması için öncelikle makineleri kullanabilecek kişiler gerekir. Ayrıca makineler ile ilgilenebilecek, bakım ve onarımı yapabilecek elemanlar da gerekir. Hangi sektörde olursa olsun ortak bir amaç vardır: insanların beklentilerini karşılamak. Bu amacın olumlu sonuca ulaşabilmesi için iş planlaması yapılırken makinelerle ilgilenecek çalışanlardan, yemekhane çalışanlarına kadar her elemanın vasıflı olması gerekmektedir. Çünkü iş hakkında bilgisi olmayan çalışan mutlaka hizmeti aksatacaktır.

Konunun daha iyi idrak edilebilmesi için çalışanların istihdam edilmesinde bir mantık aramak avantaj sağlar. Örneğin müşteri olarak gittiğiniz bir kafede kendinize uygunsuz davranışlar sergilenmesini istemezsiniz ve yahut aldığınız hizmet ile vereceğiniz ücret denk olsun istersiniz. Aynı şekilde bir işveren ise çalıştırdığı kişinin, imajını bozmamasını ona vereceği ücreti karşılamasını ister. Tüm bunların karşılanabilmesi için istihdamı yapılacak kişinin iletişim beceri yüksek, çalışma azmine ve işe uygun kılık ve kıyafete sahip olması gerekmektedir. Aksi şekilde seçilen kişi işin amacına ulaşmasını engellemiş olacaktır.

İstihdamın Eğitim Boyutu

Günümüzde özel ve devlet eğitim kurumları iş hayatındaki kalifiye eleman sıkıntısının önüne geçmek için birçok alanda iş eğitimleri veriyorlar. Tamamlanan eğitim sonucunda iş becerisini kazandığını gösteren bir sertifika ile birlikte artık bir nitelik kazanan kişiler piyasanın kalifiye eleman ihtiyacını karşılıyorlar. Daha geniş açı ile bakacak olursak vasıflı çalışan hem işverenin prestijini artırırken, hem de sunulacak hizmetin kalitesini artırıyor. Sonuç olarak hizmetin amacına uygun olması için doğru istihdamın yapılması piyasanın ihtiyaçlarını karşılaması ile birlikte, bir taraftan sistemi sağlayan aşamaların düzenli bir şekilde ilerlemesini sağlarken bir taraftan da tüketici beklentilerinin doğru ve hızlı bir biçimde karşılanmasını sağlıyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.