Açev Nedir?

18.09.2019
114
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Açev Nedir?
oy

Açev Nedir? Anne çocuk eğitim vakfı olan AÇEV, 1993 yılında kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür. Toplum yararı için 25 yıldır çalışan bu vakıf ihtiyaç sahibi anne ve çocuklara destek sunarak eğitim verme alanında faaliyetlerini yürütmektedir.

Açev Nedir?

Açev’in kurucuları ve kurulma fikri

Prof. Dr. Sevda Bekman ve Diane Sunar’ın 1982 yılında başlayan okul öncesi çocukların eğitim durumlarıyla ilgili bilimsel çalışmaları sonucu vakıf kurulmuştur. Sevda Bekman 1986 yılına kadar Boğaziçi üniversitesinde okul öncesi çağdaki çocukların eğitim durumlarıyla ilgilendi ve bu konuda birçok araştırma yaptı. Yapılan araştırmalar olumlu sonuç verince kamuoyunu bilgilendirmek ve toplum yararına çalışmak amacıyla programın yaygınlaştırılmasına karar verilmiştir. Bu çalışmalar sonucu vakıf kurumsal bir yapıya dönüşmüştür.

Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı ve Ayşen Özyeğin de Açev vakfının kurucuları arasındadır.

Açev’in proje ve faaliyetleri

Açev yetim, öksüz ve kimsesiz çocuklara da yardım elini uzatmaktadır. Ayrıca toplumsal konularda ve ailenin korunması hakkında bilinçli bireyler oluşturmak ve farkındalığı artırmak için ülkenin dört bir yerinde eğitim programları uygulamaktadır.

1993

Açev İstanbul’da resmi olarak kurulmuş ve anne çocuk eğitim programı kapsamında ilk çalışmalarına başlamıştır.

1994

İhtiyaç üzerine MEB protokolü kapsamında yetişkin bireylere yönelik okuma yazma kursu çalışmalarına başlandı. Açev Nedir? Kurs, 1995 yılında İYOP (işlevsel yetişkin okuryazar programı) adı ile uygulamalarına başladı.

1996

Yoğun talepler üzerine BADEP (baba destek programı) uygulama çalışmalarına başlandı.

1998

Anne çocuk eğitim programı (AÇEP) Arapça olarak Bahreyn’de uygulamaya konuldu. Bu program 2000 yılında Fransa ve Belçika’da da faaliyete geçirildi.

2002

TRT ile ortak olarak yayınlanan “benimle oynar mısın?” adlı program, yılın en iyi çocuk programı seçildi.

Bunların yanı sıra okuma-yazma eğitimleri televizyona taşındı ve herkesin faydalanması sağlandı. Bilgisayar tabanlı oku yaz projesi geliştirildi. Okul öncesi öğretmenlerine kaynak olması amacıyla okuloncesi.org web sitesi açıldı.

 

Açev, 2015 yılında “ülkem için toplumsal cinsiyet eşitliğini destekliyorum” projesine ortak oldu. 2016 yılında UNWomen fonunun desteği ile “hayat dolu buluşmalar” adlı, kadınların her alanda gelişimini desteklemeye yönelik projesini hayata geçirmek için çalışmalara başladı.

Açev, bugüne dek 81 ilde ve 15 ülkede programlarını yaygınlaştırmıştır. Günümüzde anne baba destek programları ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.