Din İnsanlara Hangi Yolu Gösterir?

23.06.2021
119
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Din İnsanlara Hangi Yolu Gösterir?
oy

Din İnsanlara Hangi Yolu Gösterir? Din, Arapçada deyn yani borç kelimesinden türemiştir. Bu cihetle dinin anlamı, yaratılan kulların, kendilerine verilen her türlü nimeti bir borç bilerek Allah’a şükretme yoludur. Din, insanlara gösterdiği yolun daima onları cennete götüreceğini vaat eder. Her dinin her inanışın temelinde bu ödülü kazanma amacı vardır. Din, insanlara her zaman doğruyu, adaleti, sevgiyi, paylaşmayı öğreten en büyük topluluktur.

Dinlerin Amacı

İslamiyet’ten Hristiyanlığa kadar bütün dinlerin tek gayesi, Yaratana hakiki manada kulluk ve bunun ödülü olarak vaat edilenleri kazanmak ve kazandırmaktır. Din İnsanlara Hangi Yolu Gösterir? Din dendiği zaman veya din adamı dendiği zaman her ülkede veya her kavimde sevgi ve saygı ifadeleri çağrışır. Yani din kelimesi asırlar boyu sevgiyi ve saygıyı temsil eden bir kavram olmuştur.

Din insanları her zaman birbirlerine karşı iyi olmaları ve dosdoğru yol izlemeleri konusunda uyarır. Örneğin Kuranı Kerimde daima insanların en faziletlilerinin zenginler veya soylular değil, aksine fakir bile olsa en çok yardım eden ve tevazu sahibi olanlar olarak nitelenir. Aynı şekilde Hristiyanlık ve Yahudilikte de sevgi ve saygı kutsal kitaplarda en çok bahsi geçen kelimelerdir.

Din İnsana Ne Kazandırır?

İnsan, fıtratı yani yaratılışı gereği daima tutunacak bir dal arar. İnsanoğlu kendini tehlikede hissettiği anda yardım talebinde bulunarak bile aslında ne kadar aciz ve yardıma muhtaç olduğunu gösterir. İşte böyle durumlarda Din sahibi veya dine mensup kişiler, inandıkları dinin ona öğretileri gereği Yaratıcıya sığınır ve yardım bekler. Bu durum da Din insana, sıkıntılı ve zorlu süreçlerde tutunacak bir dal ve yüreğini ferahlatacak bir dayanak olarak destek olur.

Din, insana psikolojik olarak da doğruyu ve yanlışı öğrenmede ve uzaklaşmada fayda sağlamaktadır. İyi bir dindar yani dinin öğretilerini iyi kavramış bir insan, dinin emri gereği kötülük yapmaktan daima uzak durur ve kötü işlere bulaşacağı anda vicdanı onu rahatsız eder, bu kötü işten uzak tutar. Kısaca yeryüzünde yaklaşık olarak 6 milyar insanın bir dine mensup oluşu bile dinin insanlara iyi yol gösterdiği ve bir gereklilik olduğu gerçeğini gözler önüne sermektedir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.