Hamilelikte Uykusuzluk Problemleri

22.04.2022
8
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Hamilelikte Uykusuzluk Problemleri
oy

Hamilelikte Uykusuzluk Problemleri Hamileliğin getirdiği çeşitli sağlık sorunlarından birisi de uykusuzluktur. Vücuttaki salgıların değişmesi, hacmin artması, çeşitli hormonların salgılanması uyku düzenin oldukça değiştirir. Öncelikli olarak hamile bir kadının vücut ısısı normal değerlerin biraz üzerindedir. Yaz aylarında uykusuzluğun önde gelen sebeplerinden birisi budur. Bunu yanında her memelide olduğu gibi annelik içgüdüsü uyumaya izin vermeyebilir.

Hamilelikte Uykusuzluk Sebepleri

Hamilelikte uykusuzluğa sebep olan birçok neden bulunur. Bu sebepler çoğu zaman küçük problemlerdir ve kısa süre içinde çözüme kavuşurlar. Bazı sebepler ise bazen anne bazen bebek tarafından kaynaklanan ve uzman yardımı gerektiren sorunlardır.

Bu sebeplerden bazıları şunlardır;

  • Anne vücut ısının yükselmiş olması
  • Beslenme alışkanlıklarının değişmesi
  • Vücut metabolizma oranlarının değişmesi
  • Vücutta fazla miktarda protein sentezlenmesi
  • Çeşitli hormon değişiklikleri
  • Su kaybının artması
  • Kilo alımı

Daha sayılabilecek birçok sebep annede uykusuzluğa neden olabilir. Birçok neden kendiliğinden gerilerken bazıları anne tarafından çözülebilir. Hormon değişiklikleri gibi nedenler için bir uzman görüşü gerekir.

Hamilelikte Uykusuzluk Problemlerinin Çözümü

Hamilelik süreci dünyada bulunan birçok süreçten çok daha zordur. Bunun sebebi annede birçok değişiklik olurken bir yandan da yeni bir yaşamın oluşmasıdır. Bu süreçte uykusuzluk çeken anneler için basit çözümler vardır. Hamile egzersizleri yapmak, her gün aynı saatte uyuyup uyanmak, hamilelik için özel yatak ve yastık kullanmak gibi çözümler çoğu annenin uykusuzluk sorununa çözüm olur. Annenin uyuması için en ideal sıcaklık oda sıcaklığından birkaç derece yüksektir. Annenin uyuma alanı kendine özel olmalıdır.

Rahat ve ferah bir ortam uyku için idealdir. Gebelikte uyku pozisyonları da önemlidir. Sırt üstü yatan bir anneye bebek baskı yapabileceği için kalp ritmi değişir. Bunun sonucu olarak annenin uykusu sürekli olarak bölünür. En ideal uyku pozisyonunu anne kendi bulmalıdır. Hormon değişikliği gibi konularda hiç zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulmalı ve öneriler adım adım izlenmelidir.

Hamilelikte uykusuzluk problemleri oldukça sıradan olmasına rağmen can sıkıcıdır ve giderilmesi gerekir. Sağlıklı bir bebek için anne uykusu çok önemlidir. Hamilelikte Uykusuzluk Problemleri Önce pratik çözümler denendikten sonra hala problemler devam ediyorsa uzman görüşü şarttır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.