Prematüre Bebekler ve Prematüre Bebek Ebeveyni Olmak

06.09.2019
6
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Prematüre Bebekler ve Prematüre Bebek Ebeveyni Olmak
oy

Prematüre Bebekler ve Prematüre Bebek Ebeveyni Olmak Doğa tarafından kadınların hamilelik dönemi iki yüz seksen gün (yaklaşık 9 ay) olarak belirlenmiştir. Bu süreç bazı kadınlarda daha kısa sürebilir. Hamilelikte normal olarak belirlenen 37. haftadan daha erken doğulan bebekler prematüre bebekler grubuna girer. Bu bebekler nasıl gelişir? Sağlıklı olurlar mı? Zihinsel gelişimleri aksar mı?

Prematüre Bebekler ve Prematüre Bebek Ebeveyni Olmak

Prematüre Bebekler Kurtarılabilir mi?

Normal olarak hamilelik 37 ile 42 hafta arasında biter. Bazı bebekler farklı nedenlerden kaynaklanarak zamanından daha erken dünyaya gözlerini açar. Doğulan prematüre bebeklerin kurtarılması günümüzde zor da olsa mümkündür. Prematüre bebekler kendileri normal nefes alamadıkları için onlara özel bakım gerekmekte. Bu bebekler uzun süre doktor kontrolü altında kalmalıdır. Ciğerlerin normal oksijen alabilmesi için özel ventilasyon makinelere bağlanırlar. Onların beslenmesi bile özel borularla hayata geçirilir.

Prematüre Bebeklerin Farkı Nedir?

Prematüre bebekler normal doğulan bebeklerden boy, kilo, gelişim ve bakım olarak seçilir. Gelişimleri ve toparlanmaları biraz daha uzun süre gerektirmektedir. Prematüre bebeklerin organları normal yaşama daha az hazırlıklı olur. Fakat hamileliğin 25. haftasına kadar bütün organlar gelişmiş olur. Bu nedenle 25. haftadan sonra doğulan prematüre bebeklerin yaşama tutunması daha kolay olur.

Prematüre Bebek Ebeveynleri

Her anne adayı bebeğini sağlıklı ve zamanında dünyaya getirmek ister. Bunun için ilk önce anneler hamilelik boyunca kendilerine dikkat etmeli ve sağlıklı hayat tarzına tutunmalıdırlar. Hamilelik zamanı annelerin geçirdikleri ağır hastalıklar, stres, yanlış tüketilen ilaç dozları, ağır yaşam koşulları ve buna benzer sebepler hamileliğin daha erken aylarda sonlanmasına ve prematüre bebeklerin doğulmasına neden olur. Prematüre bebek ebeveyni olmak ilk önce büyük bir sabır istemektedir. Bu bebekler 400 gram ağırlığında bile doğulabilir. Onların toparlanması ve kendi yaşıtları ile aynı boy ve kiloya ulaşması için doktorlar kadar ebeveynlerden de yardım istemekte.

Unutmayın, prematüre bebekler hasta bebekler değiller, sadece zamanından önce doğulmuşlar. Prematüre Bebekler ve Prematüre Bebek Ebeveyni Olmak Sağlıkları açısından kalıcı hasar görmemeleri, engelli olmamaları için normal doğum olan bebeklerden daha uzun süre yoğun bakım görmeleri gerekmektedir. İstatistiklere göre geçen 20 yıl ile kıyaslandığında doğulan her 10 prematüre bebek normal yaşama tutunabiliyor. Teknolojinin gelişmesi ile de prematüre bebeklerin ölüm sayısı aşağı inmiştir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.